Reklama
Reklama

Pod Poznaniem ciepło i prąd powstaną ze ścieków. Pierwsza taka instalacja w Polsce

fot. Veolia
fot. Veolia

Powstała w Szlachęcinie w pobliżu Murowanej Gośliny.

W czwartek odbyło się oficjalne otwarcie instalacji. Ze względu na pandemię, uroczystość w dużej mierze odbywała się wirtualnie. Instalacja powstała dzięki współpracy Veolii, Aquanetu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pozwoli na odzyskiwanie ciepła ze ścieków. Tym samym przyczyni się do zmniejszenia o 2000 ton rocznie emisji dwutlenku węgla.

Jak to działa? Do tej pory ciepło, które powstawało w procesie oczyszczania ścieków, dostawało się do wody i... ulatywało do atmosfery. Dzięki instalacji ciepło zostanie wykorzystane do ogrzania 5000 mieszkańców Murowanej Gośliny. Wykorzystana zostanie przy tym pompa ciepła, która będzie zasilana energią elektryczną powstającą w ramach kogeneracji gazowej. - Nowy system kogeneracji zainstalowany w Szlachęcinie zastąpi częściowo użytkowaną do tej pory ciepłownię węglową w Bolechowie, która będzie uruchamiana jedynie w czasie niższych temperatur - zaznacza Veolia.

Dzięki instalacji powietrze w rejonie Murowanej Gośliny powinno się poprawić. - Ograniczenie emisji dwutlenku węgla w wyniku wdrożenia nowej technologii jest dla środowiska tak znaczne, jakby wycofać z użytku prawie 2 tys. samochodów, a więc jakby co czwarte auto w Murowanej Goślinie nagle przestało jeździć. Redukcję emisji dwutlenku węgla o 2 tys. ton rocznie można zestawić z działalnością drzew, które pochłaniają CO2: jest to tyle samo, co osiągnęlibyśmy, gdyby Puszczy Zielonce przybyło 500 ha powierzchni (około 350 tysięcy dorodnych drzew), a więc jakby pojemność zielonych płuc Poznania zwiększyła się o 4 % - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro