Reklama
Reklama

Autostrada Wielkopolska szykuje się do zimy. 42 solarki i 13 000 ton soli w gotowości

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Autostrada Eksploatacja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Autostrada Eksploatacja

Przez najbliższe pół roku ponad 100 pracowników Autostrady Eksploatacji będzie czekać w gotowości do walki z zimą.

- Spółka zamówiła dodatkowe prognozy pogody, aby na bieżąco porównywać je z odczytami z własnych stacji meteo rozlokowanych na całym 256 km odcinku koncesyjnej autostrady oraz z informacjami pozyskanymi od patroli drogowych. Wszystko po to, aby w razie konieczności jak najszybciej wyjechać solarkami na autostradę. Gdyby okazało się, że już zgromadzone w magazynach 13 tysięcy ton soli nie wystarczy, uruchomione zostaną dodatkowe interwencyjne dostawy soli - wyjaśnia AE.

Sytuację kadrową komplikuje koronawirus. - By ograniczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem, pracownicy Obwodów Utrzymania Autostrady podzieleni zostali na 5 grup nie mających ze sobą styczności. Wszystko po to, by jak najszybciej podjąć akcję zimowego utrzymania. Mamy nadzieję, że te specjalne grafiki pracy pozwolą nam sprawnie działać pomimo trwającej epidemii - wyjaśnia Włodzimierz Matczak, dyrektor Eksploatacji i Utrzymania Autostrady w firmie Autostrada Eksploatacja.

Na autostradach sprzęt odśnieżający musi się pojawić w ciągu pół godziny od momentu rozpoczęcia opadów śniegu. W ciągu dnia jezdnia ma być odśnieżona maksymalnie w dwie godziny po ustaniu opadów, a w ciągu nocy - w cztery godziny.

Na trasach używana będzie sól z roztworem wodnym chlorku sodu, a w przypadku większych mrozów - z chlorkiem wapnia. - Taka mieszanka pozwala szybko poradzić sobie z zalegającym na jezdni śniegiem. Wszystko po to, aby zapewnić osobom podróżującym Autostradą Wielkopolską maksimum bezpieczeństwa. Jednak również kierowcy muszą pomóc służbom utrzymaniowym. Jak? Po prostu nie wyprzedzać pracującego na drodze sprzętu - radzi Matczak.

Solarki poruszają się autostradą z maksymalną prędkością do 60 km/h. Pługi, w jakie są wyposażone, mają do 8 metrów rozpiętości. Najczęściej poruszają się w parach, by jak najszybciej odśnieżyć jak największą część trasy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
20.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro