Reklama

Poznańscy policjanci zlikwidowali fabrykę papierosów. Skarb Państwa stracił co najmniej 50 milionów złotych

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów.

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, przeprowadzili akcję na terenie województwa dolnośląskiego. Fabryka była ukryta na terenie dawnych terenów przemysłowych i działała od lipca tego roku, a jej zarządcy prowadzili "interesy" na terenie niemal całego kraju. Wstępnie oszacowana wartość strat Skarbu Państwa z tytułu ich nielegalnej działalności wyniosła łącznie nie mniej niż 50 milionów złotych.

- Podczas akcji policjanci przejęli maszynę służącą do produkcji papierosów. Eksperci wstępnie oszacowali wydajność maszyny na co najmniej 1,5 tys. sztuk papierosów na minutę, a to pozwala wyprodukować dziennie 720 tys., w skali miesiąca to blisko 15 mln sztuk papierosów. Zabezpieczono także 100 tys. gotowych papierosów, komponenty służące do ich produkcji, m.in. ponad 1,5 tony krajanki tytoniowej, hurtowe ilości bibuły papierosowej, korkowej okleiny filtra z podrobionym znakiem towarowym jednego ze znanych koncernów tytoniowych, gilzy oraz kleje. W trakcie produkcji papierosów funkcjonariusze zatrzymali 4 obywateli Ukrainy. Na terenie województwa podlaskiego i łódzkiego policjanci zatrzymali kolejne 4 osoby, tj. 3 Polaków i Białorusina. U jednego z nich w samochodzie funkcjonariusze znaleźli 130 tys. zł w gotówce, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar - poinformowało CBŚP.

W Prokuraturze Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim 8 podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty karno-skarbowe.

Działania przeprowadzono w ramach śledztwa, w którym jest już 34 podejrzanych, zabezpieczono też mienie o wartości 2,1 mln zł, 1,2 mln sztuk papierosów, 7 ton tytoniu oraz zlikwidowano krajalnię tytoniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
21.28 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro