Ruszyła renowacja historycznego dworca. Pochodzący z 1872 roku budynek odzyska swój dawny wygląd

fot. PKP S.A. / wizualizacja
fot. PKP S.A. / wizualizacja

Właśnie ruszyły prace przy przebudowie dworca w Trzemesznie.

PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca w Trzemesznie, na którym ruszyły już pierwsze prace budowlane. Dzięki nim, pochodzący z 1872 roku budynek, odzyska swój historyczny wygląd. Ważnym elementem tych działań będzie rozbiórka dobudowanej później, zlokalizowanej po stronie wschodniej, przybudówki, a także znajdującego się przy dworcu budynku technicznego. Renowację przejdzie ceglana elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. Walory bryły zmodernizowanego obiektu podkreśli nowa iluminacja nocna. Odtworzona na wzór historycznej zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Projekt przebudowy zakłada również wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, wzmocnienie istniejących fundamentów, budowę szybu windowego, wymianę stropów, konstrukcji zadaszenia, a także poszycia dachowego - informuje Bartłomiej Sarna z PKP S.A.
Na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni głównej, osobna poczekalnia dla rodzin z dziećmi, toalety ogólnodostępne oraz pomieszczenie kasy biletowej. Na parterze budynku oraz na piętrze część pomieszczeń będzie przeznaczona pod wynajem. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

Efekty rządowego Programu Inwestycji Dworcowych widać w całej Polsce. Trwa budowa nowoczesnych dworców, kolejne obiekty oddawane są do użytku pasażerów. Niedawno rozpoczęła się przebudowa dworca w Trzemesznie. Program Inwestycji Dworcowych to jeden z filarów inwestycji na polskiej kolei - droga do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Przebudowa historycznego dworca w Trzemesznie to kolejna inwestycja, którą PKP S.A. rozpoczyna w województwie wielkopolskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Pochodzący z 1872 roku budynek odzyska swoje historyczne piękno, stając się jednocześnie obiektem dostępnym, komfortowym dla podróżnych i nowoczesnych. To bardzo ważne, żeby kolej w Polsce podejmowała działania takie jako to, zachęcające podróżnych do korzystania z jej usług - mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.

Trzemeszno to kolejna stacja kolejowa, która doczeka się rewitalizacji dworca w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. To jedna z trzynastu tego typu inwestycji, jakie w woj. wielkopolskim zrealizuje PKP S.A. Do tej pory zakończyliśmy już przebudowę dworców Poznań Zachodni i Poznań Garbary. W tym roku planujemy także otwarcie nowych dworców Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie wybudowanych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Ważnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku dworca do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Stanie się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille'a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.

Koszt przebudowy to 8,5 mln zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro