Reklama

Gostyń, Wronki i Oborniki - w tych miastach powstają zupełnie nowe drogi, które poprawią jakość życia mieszkańców.

W Wielkopolsce przy udziale pieniędzy z WRPO przebudowano już ponad 130 kilometrów dróg. Rozpatrzono 48 wniosków o dofinansowanie projektów drogowych na ponad miliard złotych.

To często duże inwestycje - jak licząca ponad 5 kilometrów obwodnica Wronek z nowym mostem na Warcie. Zdarzają się także niewielkie przebudowy, ale o ogromnym znaczeniu dla lokalnych społeczności. Inwestycje drogowe umożliwiają dostęp do terenów, które potencjalnie mogą stać się miejscami alokacji przemysłu, albo wspierać dalszy rozwój istniejących zakładów pracy. O których inwestycjach drogowych jest mowa?


Uwolnić centrum miasta
Budowa obwodnicy Wronek ruszyła na dobre w kwietniu. Jej sercem będzie trójprzęsłowy most na Warcie o długości ponad 250 metrów i szerokości 15 metrów. Nowa obwodnica zostanie powiązana z drogami wojewódzkimi nr 184 i nr 182, drogami powiatowymi oraz gminnymi. Oprócz tego wzdłuż trasy powstaną też drogi rowerowe i chodniki wraz z oświetleniem.
Obwodnica ma przejąć ruch ciężarowy, który przez lata był skierowany do centrum miasta. Skorzystać powinni też mieszkańcy regionu, bo w ramach obwodnicy budowany jest nie tylko nowy most na Warcie, ale także wiadukt nad linią kolejową - co oznacza, że nie będzie trzeba już tracić czasu stojąc przy zamkniętych rogatkach.
Trasa we Wronkach ma być gotowa w czerwcu 2022 roku. Jej koszt oszacowano na ponad 80 milionów złotych z czego ponad 66 milionów to pieniądze z Unii Europejskiej.


Gostyń też z obwodnicą
W maju został otwarty pierwszy odcinek obwodnicy Gostynia. Inwestycja polega na przebudowie drogi wojewódzkiej 434. Pierwszy fragment ma nieco ponad 2 km długości. Łącznie cała droga ma mieć prawie 8.5 kilometra całkowita wartość zadania to 116 mln zł. Z tej kwoty przeszło 85,5 mln zł będzie pochodzić z Unii Europejskiej w ramach WRPO. Cała inwestycja realizowana przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich zakończy się w przyszłym roku. W ramach budowy obwodnicy Gostynia przebudowana zostanie również droga krajowa nr 12.


Kluczowy most w regionie
W Rogalinku przy wsparciu środków z WRPO budowany jest zupełnie nowy most na Warcie. Przeprawa w ciągu drogi wojewódzkiej 431 będzie miała długość ponad 800 metrów i ma być gotowa za dwa lata. Łączna wartość kontraktu to ponad 63 mln złotych z czego unijne dofinansowanie to prawie 52 mln złotych. Nowa przeprawa to kluczowa inwestycja dla mieszkańców Puszczykowa i Mosiny.


Po śladzie kolei
O wiele mniejsza inwestycja zmieniła życie mieszkańców Obornik. Tak zwana "mała obwodnica" okazała się wielkim sukcesem. Nagrodzona w kategorii modernizacja roku 2019 inwestycja była przełomowa ze względu na wykorzystanie istniejącej już infrastruktury kolejowej. Licząca nieco ponad kilometr długości trasa została wybudowana w śladzie dawnej trasa kolejowa. Pozostałościami po niej są takie elementy jak wyremontowane i przywrócone do użytku wiadukt oraz most na rzece Wełnie. Inwestycja kosztowała ponad 14 mln złotych, w ramach przebudowy powstały też nowe ronda i ekrany dźwiękochłonne.


Więcej na temat rozbudowy dróg w regionie w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę. W programie relacja z placu budowy we Wronkach i informacje na temat ukończonych już inwestycji w Obornikach i Poznaniu.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Trudne warunki na drogach w regionie: jest ostrzeżenie IMGW
0℃
-5℃
Poziom opadów:
3.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.02 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro