Reklama

Protest przeciw decyzji TK. Tłum poznaniaków dotarł do siedziby kurii. Drzwi pilnowali policjanci

fot. Antoni Szeszuła

Poznaniacy protestują przeciwko czwartkowemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że aborcja ze względu na ciężkie wady lub nieuleczalną chorobę płodu jest niezgodna z konstytucją.

Między innymi w Poznaniu trwa "spacer" pod hasłem "Matka - Polka - Więźniarka". Protest rozpoczął się na ul. Młyńskiej 14/2, gdzie znajduje się siedziba poznańskiego PiS. Przed budynkiem spotkały się tłumy - według szacunków organizatorów to nawet kilka tysięcy osób. Oplećmy Poznań naszym sprzeciwem! Wiemy, że pandemia, wiemy, że PiS nakazał swojemu Trybunałowi nieKonstytucyjnemu odebrać nam resztki wolności nieprzypadkowo właśnie teraz. Będziemy protestować, bo trzeba pokazać światu, że walczymy. I dlatego, że wierzymy, iż presja ma sens. Zaczynamy pod siedzibą oprawcy na ul. Młyńskiej 14/2 - zapowiadali organizatorzy.

Najlepszy manicure w Swarzędzu Najlepsza fryzura w Swarzędzu #wonderlandpolska #peselniemaznaczenia
REKLAMA

Protestujący idą właśnie ulicami Poznania i choć zapowiadano, że protest będzie milczący krzyczą 'Je*** Pi*' / 'hipokryzja' / 'wypier****' / 'zachowaj dystans od mojej macicy'

Protest miał zakończyć się w okolicach Teatru Polskiego. Nieprzypadkowo kończymy w okolicach Teatru Polskiego. O godzinie 18:30 odbywa się tam Debata o prawach kobiet. Zaplanowana dawno temu, w czasie kiedy nie wydawało nam się możliwe potraktowanie praw kobiet w sposób jaki zrobili to pisowscy oprawcy - tłumaczą organizatorzy.

Tłum po przejściu ulicami Poznania zatrzymał się na placu Wolności, później protestujący mają zamiar udać się pod siedzibę arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który wydał oświadczenie w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej. Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja "życia niewartego życia" stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo - napisał abp. Stanisław Gądecki.

Według relacji policji podczas protestu nie doszło do tej pory do żadnych incydentów.

 • Aktualizacja
  piątek, 23.10.2020 r., godz. 18.29
  Aktualizacja
  piątek, 23.10.2020 r., godz. 18.29
  Organizatorzy powiedzieli do zebranych na Placu Wolności, że w proteście / spacerze bierze udział 10 tysięcy osób. Tłum kieruje się teraz na Ostrów Tumsku, w stronę siedziby kurii archidiecezjalnej.
 • Aktualizacja
  piątek, 23.10.2020 r., godz. 19.25
  Aktualizacja
  piątek, 23.10.2020 r., godz. 19.25
  Protestujący dotarli do siedziby arcybiskupa Gądeckiego. Wejścia do budynku pilnują policjanci.
 • Aktualizacja
  piątek, 23.10.2020 r., godz. 20.33
  Aktualizacja
  piątek, 23.10.2020 r., godz. 20.33
  Protest zakończył się. Jak przekazuje podkom. Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji nie odnotowano żadnych większych incydentów.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Cały Poznań w korkach: "śnieg w grudniu - kto by się spodziewał?"
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
58.12 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro