Reklama
Reklama

Zamkną wiadukt na ul. Kurlandzkiej. Zły stan techniczny zagraża bezpieczeństwu

fot. PIM
fot. PIM

Ze względów bezpieczeństwa wiadukt w ciągu ul. Kurlandzkiej zostanie wyłączony z użytkowania 3 listopada. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy w tym miejscu remont.

Jak już wspominaliśmy na łamach naszego portalu wiadukt drogowy w ciągu ulicy Kurlandzkiej, nad ulicą Bolesław Krzywoustego, który powstał w latach 70 XX w. wymaga przebudowy ze względu na zły stan techniczny. Obiekt zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie nowy czteroprzęsłowy. Zostanie wyposażony w jezdnie, chodniki, drogę rowerową. Będzie posiadał oświetlenie i, co najważniejsze, odwodnienie, którego istniejący obiekt nie posiada. Skrzyżowania ulicy Kurlandzkiej z ulicami Wiatraczną i Bobrzańską zostaną przebudowane na ronda. W ramach zadania wybudowane zostaną także ekrany akustyczne oraz posadzona nowa zieleń.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W budżecie miasta zabezpieczone jest ponad 26 mln złotych na inwestycję.

W tym roku spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie - posiadając wszelkie niezbędne dokumenty i ostateczne decyzje pozwalające na realizację zadania - ogłosiła przetarg na roboty budowlane, a w połowie października podpisała umowę z wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą prac.

Choć wszystko jest gotowe do rozpoczęcia inwestycji, to nie ma pewności, czy w najbliższym czasie to nastąpi. 22 października 2020 r. planowano przekazać wykonawcy plac budowy, gdyż również on jest gotów do rozpoczęcia robót. Jednak w połowie października Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchylił postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu, odmawiające wznowienia postępowania dotyczącego wydania decyzji środowiskowej. GDOŚ uznał, że odmowa wznowienia postępowania, a tym samym utrzymanie wydanej i ostatecznej decyzji środowiskowej w mocy, o które wnioskował mieszkaniec, została wydana przez RDOŚ z naruszeniem prawa - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wobec zaistniałych okoliczności, nie doszło do przekazania placu budowy. Na tę chwilę nie wiadomo, ile czasu zajmie postępowanie administracyjne związane z decyzją GDOŚ. Nowy, bezpieczny wiadukt, dwa ronda i uzupełniająca infrastruktura dla pieszych i rowerzystów miały być gotowe do końca 2021 roku. W aktualnej sytuacji nie można podać terminu rozpoczęcia i zakończenia przebudowy. Oprócz zmiany terminów, należy liczyć się z konsekwencjami finansowymi jakie będzie musiało ponieść Miasto, wobec gotowości wszystkich stron do przystąpienia do robót budowlanych - dodają.

Decyzja GDOŚ może wpłynąć na termin rozpoczęcia inwestycji na ul. Kurlandzkiej, a to oznacza, że będący w złym stanie technicznym wiadukt trzeba będzie zamknąć dla ruchu kołowego zanim rozpoczną się prace. Obiekt nad ul. Krzywoustego jest bowiem warunkowo dopuszczony do użytku do 2 listopada br. Po tym czasie nie będzie można z niego korzystać ze względów bezpieczeństwa. Wówczas zmieni się organizacja ruchu i wyznaczone zostaną objazdy.

Objazdy zostaną wyznaczone ulicami: Wiatraczna - Chartowo - Żegrze, Bobrzańska - Krzywoustego - Szwedzka, Kurlandzka - Dziadoszańska - Klenowska. Z utrudnieniami będą musieli się też liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej. Swoje trasy zmienią autobusy linii nr 152, 154, 165, 184, 511, 512, 238. O wszystkich szczegółach będziemy informować na bieżąco, jak tylko znane będą ostateczne ustalenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
36.08 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro