Reklama
Reklama

Zabytkowa kaplica rodziny Lange odzyska dawny blask

fot. UMWW Poznań

Koszty prac oszacowano na blisko pół miliona złotych.

Marszałek Marek Woźniak podpisał z wójtem gminy Kiszkowo Tadeuszem Bąkowskim umowę na dofinansowanie unijne renowacji zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim. Urząd Województwa Wielkopolskiego przyznał na ich realizację 440 tys. zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Warto takie lokalne perełki eksponować i o nie zadbać, bo jest to cenny wkład w kulturę rodzinną i europejską. To jest właśnie kierunek, który w Unii Europejskiej jest zauważany i doceniany i na to przeznaczane są unijne fundusze, którymi dysponujemy
- podkreślił marszałek.

Zabytkowy obiekt był w bardzo złym stanie technicznym, uniemożliwiającym jego zwiedzanie. Odpadające tynki, przebarwienia i ubytki sprawiały, że był nieatrakcyjny i nieestetyczny. Działka wokół kaplicy była niezagospodarowana, brakowało ścieżki prowadzącej bezpośrednio do zabytku, który był także niewidoczny zza okolicznych budynków. Prace restauracyjne już trwają. Ich celem jest przywrócenie obiektu mieszkańcom i turystom, a także utworzenie tutaj sfery rekreacyjnej. Miejsce to niewątpliwie stanie się atrakcją turystyczną o ponadlokalnym znaczeniu - tłumaczy Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
4.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro