Reklama

Nielegalna wycinka przy ul. Bukowskiej. Podczas kontroli urzędników konieczna była interwencja policji

fot. WTK, archiwum
fot. WTK, archiwum

Urząd podjął już kroki w celu wyjaśnienia sprawy i wyciągnięcia konsekwencji.

Przy ulicy Bukowskiej ma stanąć zabudowa mieszkaniowa. Chodzi o budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych i lokali usługowych na tyłach willi Flora. Inwestor w połowie stycznia wystąpił o zgodę na wycinkę 25 drzew kolidujących z inwestycją. W zamian za usunięte 25 drzew kolidujących z budową inwestor został zobowiązany do posadzenia 106 drzew - w tym 88 przy ul. Bukowskiej 18 i Grunwaldzkiej 3, 10 w parku im. Jana Heweliusza i 8 w parku im. Gustawa Manitiusa.W wyniku odwołania ze strony społecznej sprawa nadal jest w toku. Mimo to, deweloper dopuścił się wycinki drzew.

Po zawiadomieniu o możliwości nielegalnej wycinki, która dotarła do Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, jego pracownicy udali się na miejsce w celu przeprowadzenia kontroli. Niestety nie wpuszczono ich na teren budowy. Inspektorzy wezwali policję, która po dokonaniu oględzin stwierdziła, że doszło do nielegalnej wycinki. Funkcjonariusze nie byli jednak w stanie ustalić czy były to wszystkie drzewa wskazane w decyzji - informują miejscy urzędnicy.

Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska wszczął w tej sprawie postępowanie z urzędu. Jeżeli informacja o nielegalnej wycince zostanie potwierdzona w trakcie oględzin, postępowanie będzie zmierzało w stronę wymierzenia inwestorowi administracyjnej kary pieniężnej.

Co ważne sprawa trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ponieważ dotyczy zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic miasta. MKiDN uchylił decyzję wydziału i przekazał do ponownego rozpatrzenia. Wydział wezwał inwestora do uzupełnienia podania w terminie do 19 października. W piątek, 16 października do WKiOŚ wpłynęło pismo z MKiDN informujące, że inwestor zaskarżył decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 20 października do WKiOŚ wpłynęło zawiadomienia o nielegalnej wycince drzew na wskazanej nieruchomości - kończą urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro