Reklama

Rowerem miejskim mamy jeździć dłużej. Komunikacja miejska na granicy wydolności

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK Poznań

Jacek Jaśkowiak przyznał, że miasto pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić mieszkańcom poruszanie się.

Jedno z nich to możliwość wydłużenia sezonu Poznańskiego Roweru Miejskiego. Z obecnych ustaleń wynika, że system PRM będzie działać do 7 grudnia. Być może uda się przedłużyć jego funkcjonowanie do Bożego Narodzenia.

Co z pojazdami komunikacji miejskiej? Prezydent przyznaje, że nie da się przestrzegać limitów wprowadzonych przez rząd. - Łatwo podjąć decyzję na poziomie premiera, ale gorzej z realizacją. Być może część osób nie będzie mogła poruszać się tramwajami i autobusami, bo osobowo i finansowo na dłuższą metę nie damy rady tego udźwignąć. Nie możemy z dnia na dzień podwoić liczby tramwajów czy autobusów, czego wymagają od nas wprowadzone obecnie obostrzenia - zauważył prezydent Poznania.

Miasto rozważa obecnie możliwość ponownego wyłączenia przycisków dla pieszych na sygnalizatorach świetlnych. - Przyciski skutkują tym, że przepustowość jest większa, ale równocześnie powodują ryzyko wzrostu zachorowań. Ja jestem za ich wyłączeniem, ale mieszkańcy muszą sobie zdawać sprawę, że wówczas przepustowość na ulicach wtedy będzie mniejsza - dodał.

Prezydent zapowiedział też, że wkrótce ogłosi wraz z innymi prezydentami miast katalog zachowań, które uważają za ważne, by powstrzymać rozwój epidemii. - Apeluję, by chronić słabszych, seniorów, ograniczyć spotykanie się ze znajomymi, dbać o odporność, ograniczyć spożycia alkoholu, może rzucić palenie. To od naszej dyspozycji zdrowotnej zależy przebieg choroby - zaznaczył.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro