Reklama
Reklama

Na mszę przyszło zbyt wielu wiernych, sąd uniewinnił księdza. "Rozporządzenie wydane z naruszeniem konstytucji"

fot. elvis santana / freeimages.com
fot. elvis santana / freeimages.com

Ksiądz z południa kraju nie odpowie za zbyt dużą liczbę wiernych podczas mszy świętej.

Jak informuje Onet, przed sądem stanął proboszcz parafii w Tarnogórze archidiecezji przemyskiej w dekanacie Leżajsk II. Policja chciała ukarania go z art. 54 Kodeksu wykroczeń karą grzywny do 500 zł lub naganą, ponieważ podczas jednej z mszy świętych w maju tego roku w świątyni pojawiło się więcej niż dopuszczalne wówczas 50 osób.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Rzeszowie uniewinnił księdza. - Sąd stwierdził, że to rozporządzenie, które regulowało wówczas ilość osób na mszy, nie miało delegacji ustawowej. Zostało wydane niezgodne z zasadami tworzenia prawa, z naruszeniem zasad konstytucyjnych - tłumaczył sędzia Tomasz Mucha, cytowany przez Onet.

Dodał, też że choć sankcje np. za brak maseczki lub zbyt dużą liczbę osób nie są skutecznie ustanowione, to można zastanawiać się czy społeczeństwo nie powinno stosować się do przepisów ze względów bezpieczeństwa. Zdziwienie sędziego budził też fakt, że "ustawodawca nie uregulował dotychczas tej kwestii w drodze ustawy".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
35.23 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro