Reklama
Reklama

Nowi żołnierze wielkopolskiej brygady WOT złożyli przysięgę. Wśród nich były 34 kobiety

fot. 12. WBOT

Nowi żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę.

Była to już 14. tego typu uroczystość od początku jej istnienia, ale po raz pierwszy przysięgę składano w czasach pandemii. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, bramy koszar dla rodzin i przyjaciół przysięgających żołnierzy pozostały zamknięte. Uroczystość odbyła się zgodnie z wytycznymi epidemicznymi, a transmisję można było obejrzeć w Internecie.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Ostatnie wolne miejsca!
REKLAMA

Żołnierze zostali powołani 2 października. Za nimi 16-dniowe szkolenie, podczas którego ćwiczyli przez 12 godzin dziennie. - Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały 12 godzin. Wśród ochotników znalazły się 34 kobiety. Uroczystą przysięgę złożyło 96 kandydatów z całego województwa wielkopolskiego. Podczas szkolenia nowo wcieleni "terytorialsi" zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli musieli zdać egzamin z tzw. "pętli taktycznej" czyli pokazać czego się nauczyli na szkoleniu - wyjaśnił kpt. Marcin Misiak z 12. WBOT.

Teraz przed rekrutami comiesięczne, dwudniowe szkolenia. Pełną gotowość do walki żołnierze WOT osiągają po trzech latach przygotowań. Obecnie w 12. WBOT służy ponad 1600 osób.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą w Wielkopolsce
16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
21.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro