Reklama
Reklama

Kontrowersje na Szyperskiej: zburzono zabytkowy magazyn. "Ostatni element poznańskiego portu"

fot. facebook.com/RadnyDworek

Do kontrowersyjnego wyburzenia doszło przy ulicy Szyperskiej.

O sprawie poinformował Tomasz Dworek, radny ze Starego Miasta. - Deweloper, spółka VIRKE celowo zburzyła zabytkowy magazyn portowy przy Szyperskiej, pomimo interwencji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Był to ostatni element poznańskiego portu. Ostatnie wspomnienie akcji Bollwerk, w której żołnierza AK i mieszkańcy Chwaliszewa dokonali akcji dywersyjnej podczas II wojny światowej - napisał na Facebooku, załączając zdjęcia.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Pod postem rozgorzała dyskusja na ten temat. Do sprawy odniósł się m.in. Mariusz Wiśniewski. Zastępca prezydenta miasta zapowiedział interwencję w tej sprawie. - Tu nie ma co deliberować. Odpowiedź jest prosta. Kto łamie prawo, musi ponosić konsekwencje. W tym przypadku inwestor nie tylko złamał decyzję konserwatorską, która określała zakres możliwych prac, ale też nie zastosował się w piątek do decyzji MKZ o wstrzymaniu prac. Poleciłem po niedzieli sprawdzenie wszystkiego w dokumentach celem zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Ten inwestor, swoją postawą psuje wizerunek również innym inwestorom, ale i nam jako Miastu. Inni potrafią działać nie tylko zgodnie prawem, sztuką urbanistyczną, ale i poszanowaniem zasad dziedzictwa - czytamy we wpisie samorządowca.

Wiceprezydent Wiśniewski wyjaśnił, że ściana magazynu od ulicy miała być zachowana i wtopiona w nową inwestycję. Z informacji przekazanych mu przez Miejskiego Konserwatora Zabytków wynika, że dopuszczono jedynie możliwość modułowego demontażu ściany, aby nie zniszczyć układu cegieł - po całej "operacji' ściana miała wrócić na swoje miejsce.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
5℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro