Reklama
Reklama

23 osoby usłyszały zarzuty za nielegalnie składowanie odpadów m.in. w Poznaniu

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Policja

Jak informuje prokuratura wśród oskarżonych znalazło się 18 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się magazynowaniem oraz transportowania niebezpiecznych substancji i kierowanej przez 37 letniego mieszkańca Poznania.

Według postępowania niebezpieczne substancje składowane w Poznaniu, Parkowie, Łosińcu, Adamowie i Janikowie mogło zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka. W kilku miejscach gromadzenia odpadów doszło nawet do zanieczyszczenia niebezpiecznymi substancjami powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych. Ponadto zebrane w sprawie dowody ujawniły, że ilość oraz rodzaj składowanych materiałów -palnych i skrajnie łatwopalnych stwarzało bezpośrednie niebezpieczeństwo zaistnienia pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących i parzących.

Materiał dowodowy zebrany w sprawie doprowadził do ustalenia, że tym nielegalnym składowaniem odpadów zajmowała grupa przestępcza funkcjonująca w ramach legalnie działających spółek z o.o. mających swe siedziby w Budzyniu oraz Swarzędzu. Ten proceder trwał w latach 2013 - 2015 - informuje prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Wszystkim oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, tj. nieodpowiedniego postępowania z odpadami mogącego powodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach oraz przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, tj. sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa powstania pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach
- dodaje.

Bartosz B. oskarżony został dodatkowo o kierowanie grupą przestępczą mającą na celu składowanie i transportowanie niebezpiecznych odpadów
- kończy prokurator.

Oskarżonym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro