Reklama
Reklama

Poznańskie firmy handlujące sprzętem elektronicznym miały wyłudzić 13 mln złotych podatku VAT

fot. KAS
fot. KAS

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, akcję przeprowadzono pod koniec września.

Funkcjonariusze wielkopolskiej KAS we współpracy z Ministerstwem Finansów w sierpniu wytypowali podmioty, które zajmowały się handlem sprzętem elektronicznym i przy tym prawdopodobnie wyłudzały podatek VAT.

- Pod koniec września funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeszukali biuro podejrzanej firmy na terenie Poznania, miejsce przechowywania dokumentacji księgowej oraz dwie lokalizacje na terenie Szczecina. Zabezpieczone zostały komputery, nośniki danych, telefony oraz dokumentacja finansowa. W związku z podejrzeniem o wystawianie tzw. pustych faktur oraz wykorzystywanie sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, na rachunku firmy zablokowano 1,75 mln zł - podaje KAS.

Z ustaleń śledczych wynika, że firma pośredniczyła we wprowadzaniu do obrotu fikcyjnych faktur na usługi prawne. - Usługi nie były świadczone, a faktury służyły do wygenerowania kosztów, aby obniżyć podatek. W tej samej sprawie dwa tygodnie wcześniej , zablokowano na rachunkach bankowych innego podmiotu ok. 700 tys. zł. Podmiot naraził Skarb Państwa na stratę ponad 10 mln zł. W tym przypadku podmiot zajmował się obrotem elektroniką , od której nie płacił podatku VAT - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro