Reklama
Reklama

Kolejki do punktów pobrań wymazów również w Poznaniu

Kolejka do punktu przy ul. Serbskiej (nie jest to punkt nadzorowany przez NFZ) | fot. Piotr
Kolejka do punktu przy ul. Serbskiej (nie jest to punkt nadzorowany przez NFZ) | fot. Piotr

NFZ, który odpowiada tylko za częśćpunktów poboru wymazów w Poznaniu zapewnia, że reaguje w przypadku "zgłaszanych problemów".

W całym kraju tworzą się długie kolejki oczekujących do wykonania testu w kierunku Covid-19 w punktach pobrań wymazów. Wielkopolski NFZ przyznaje, że w naszym województwie obecnie znajduje się 38 takich punktów, z czego 7 funkcjonuje w Poznaniu. - W każdym powiecie naszego regionu działa co najmniej jeden taki punkt. Punkty pobrań to miejsca, do których zgłaszają się pacjenci chcący skorzystać z badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Na miejscu pobierany jest od pacjentów materiał biologiczny, który potem trafia do laboratorium. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za testy osób, którym badanie zlecił lekarz oraz wyjeżdżających do sanatorium - wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.

W Polsce testy są wykonywane w około 500 punktach pobrań wymazów. - Codziennie liczba ta rośnie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Tylko ciągu ostatnich 5 dni liczba punktów zwiększyła się o ponad 20. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów pobrań. Na bieżąco reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby - zapewnia.

Również w Poznaniu można utknąć w kolejce do takiego punktu. W związku z tym NFZ apeluje, by przed wybraniem się na test sprawdzić czy w naszej okolicy właśnie nie otwarto nowego punktu. - Warto też do punktu zadzwonić i zapytać, o której godzinie najlepiej przyjechać, by nie czekać w kolejce. Niektóre punkty pobrań są bowiem bardziej oblegane od innych. W samym Poznaniu trzy punkty czynne są do późnych godzin popołudniowych, niektóre natomiast, otwierane są rano. W zależności od potrzeb można wybrać punkt, którego lokalizacja i godziny otwarcia najbardziej odpowiadają pacjentowi - podkreśla.

- W przypadku jakichkolwiek zgłaszanych problemów, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, by w pełni zabezpieczyć dostęp do punktów pobrań, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań.

TUTAJ można znaleźć listę punktów pobrań dostępnych w Wielkopolsce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
120.37 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro