Reklama
Reklama

W internecie sprawdzisz, gdzie jest autobus i tramwaj, a także wolne miejsca na parkingach

fot. GEOPOZ
fot. GEOPOZ

GEOPOZ udostępnia mieszkańcom Poznania kolejne informacje w ramach Systemu Informacji Przestrzennej.

Z inicjatywy Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ powstają kolejne warstwy tematyczne na internetowej mapie przestrzennej Poznania, z których można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Pierwsza nowość to możliwość sprawdzenia w Systemie Informacji Przestrzennej, czy na wybranym parkingu buforowym w mieście są wolne miejsca. - Wykorzystując dane miejskie udostępnianie przez Zarząd Transportu Miejskiego, zbieramy informacje o dostępności parkingów buforowych "Park and Ride". Dane dotyczące miejsc postojowych są odświeżane co godzinę i zawierają lokalizację obiektu oraz liczbę wolnych miejsc - opowiada Jarosław Zawadzki, zastępca dyrektora GEOPOZ-u.

Kolejne udogodnienie to możliwość sprawdzenia na mapie, gdzie aktualnie znajduje się nasz autobus lub tramwaj. Pojazdy będą prezentowane w czasie rzeczywistym (dane odświeżają się co 15 sekund). - Aby przekonać się, gdzie znajduje się "nasz autobus" musimy wejść na sip.poznan.pl, wybrać Model 3D i dalej: "Komunikacja miejska" - "Pojazdy ZTM". W kilka sekund sprawdzimy, czy uciekł nam tramwaj lub czy autobus stoi w korku - tłumaczy GEOPOZ.

To nie koniec. Na mapie pojawiają się też informacje dotyczące smogu. - Dane prezentowane są z prawie 200 różnych czujników, umieszczonych w 94 lokalizacjach. W zależności od rodzaju czujników zbierane są informacje dotyczące pyłów m.in. PM2,5 i PM 10. Dane są odświeżane co godzinę. Prezentowane dane nie są referencyjne, ale stanowią ważną ofertę uzupełniającą w stosunku do danych prezentowanych przez Inspekcję Ochrony Środowiska - dodaje.

SIP jest dostępny pod adresem sip.poznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro