Reklama

Doradca prezydenta: być może trzeba będzie wrócić do lockdownu

fot. By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25206779

Dr Marek Balicki przekonuje, że ochrona zdrowia poradzi sobie z obecnym kryzysem.

Były minister zdrowia, a obecnie doradca prezydenta Andrzeja Dudy w Narodowej Radzie Rozwoju był pytany o tę kwestię w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jak podkreślił, przy obecnych wielkościach zakażeń "zastanawia się bardziej nad przypadkami ze spektrum ciężkich objawów, wymagających hospitalizacji". - Przy tej skali system opieki zdrowotnej powinien dać sobie radę. W poniedziałek liczba wolnych stanowisk respiratorowych to około 400. W Polsce mamy tysiące respiratorów, a przeznaczonych do walki z Covidem mamy mniej niż tysiąc. Na tym poziomie więc pomimo ograniczonej sterowności system powinien dać sobie radę - ocenił.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Doradca prezydenta tłumaczył, że Andrzej Duda nie zabiera głosu w sprawie pandemii, ponieważ nie leży to w jego kompetencjach.

Według Marka Balickiego polityka oparta na lockdownie przyniesie w dłuższej perspektywie więcej strat niż korzyści. - Tysiące ludzi w Polsce choruje na dolegliwości nowotworowe. Przez pandemię wiele takich spraw trzeba odroczyć. Bardziej popieram kierowanie działań w stronę grup najbardziej zakażonych. Być może będzie taki moment, że trzeba będzie wrócić do lockdownu, ale specjaliści zdrowia publicznego przestrzegają, że długofalowe skutki lockdownu są gorsze - ocenił na łamach "Rzeczpospolitej".

W środę w Polsce potwierdzono 6526 zakażeń, co stanowi nowy rekord dziennych przyrostów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro