Politycy KO z Wielkopolski chcą zniesienia zakazu handlu w niedzielę
Jak podkreślają, takie rozwiązanie zapewni większe bezpieczeństwo klientów i pracowników sklepów w dobie pandemii.
Projekt ustawy przygotowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej, w tym Marcin Bosacki oraz Adam Szejnfeld. - Dość narażania ludzi na chorobę! Dość weekendowych kolejek klientów przed kasami! Dość trudów pracy sprzedawczyń i personelu placówek handlowych! Dość marnotrawstwa żywności kupowanej na zapas - mówi Szejnfeld. Zgodnie z projektem ustawy, po jej wejściu w życie pracownicy sklepów mieliby zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu.
- Zakaz handlu w niedziele ogranicza nie tylko popyt, a więc ma i wpływ na dochody budżetowe z podatków, ale przede wszystkim generując kolejki tworzy zagrożenie epidemiczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wiele sklepów i sieci handlowych, broniąc się przed spadkiem obrotów, przedłużyła czas pracy sklepów do późnych godzin nocnych, a niektóre wprowadziły już pracę od poniedziałku do soboty nawet przez 24h/dobę. To nie służy pracownikom. Zakaz handlu w niedziele generuje też marnotrawstwo żywności kupowanej na zapas, ale w mojej propozycji najważniejsze jest oczywiście zdrowie. Zdrowie zagrożone ogromnymi kolejkami w piątki i soboty. Trzeba zatem wreszcie zmienić te szkodliwe przepisy - postuluje Szejnfeld.
Zakaz handlu miałby zostać zawieszony na czas pandemii, a także 90 dni po jej minięciu. Ale to nie wszystko. Senatorowie przygotowali też kilka innych propozycji. Jedna z nich to rekompensaty dla firm zamykanych w czasie trwania pandemii przez decyzje władz. Chodzi o sytuację, w której przedsiębiorca nie może prowadzić swojego biznesu, bo mu tego zabroniono ze względu np. na pandemię. Wówczas państwo miałoby zapewnić takiemu przedsiębiorcy rekompensatę kosztów stałych firmy - np. czynszu czy wynagrodzenia.
Dodatkowo senatorowie postulują o danie prawa do zawieszenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorstwom zatrudniającym do 9 osób. Pracownicy mieliby przez maksymalnie 6 miesięcy otrzymywać postojowe.
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym roku zakupy w niedzielę mamy zrobić jeszcze tylko dwa razy - 13 i 20 grudnia, a więc przed Bożym Narodzeniem. Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w czasie pandemii trafił do marszałka Senatu.
Najpopularniejsze komentarze