Reklama
Reklama

Allegro zadebiutowało na warszawskiej giełdzie. Z dużym sukcesem

fot. GPW / Twitter
fot. GPW / Twitter

To najbardziej oczekiwany debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Polsce.

Portal Allegro.pl powstał 21 lat temu w Poznaniu i wciąż ma swoją główną siedzibę w naszym mieście. Przez 21 lat rozwinął się jednak ogromnie dziś zyskując miano największej e-platformy handlowej w kraju i Europie Środkowej. Ma ponad 21 milionów użytkowników, a pandemia pokazała, że handel w internecie jest strzałem w dziesiątkę, więc Allegro nie musi się bać o swoją przyszłość.

W czerwcu pisaliśmy, że właściciele serwisu rozważają wejście na giełdę. W poniedziałek akcje Allegro.pl zadebiutowały na GPW w Warszawie i wzbudziły ogromne zainteresowanie. Jak podaje money.pl, pierwsze notowania rozpoczęły się po godzinie 9.00 i już na otwarciu inwestorzy kupowali papiery po 65 złotych. Tymczasem cena z oferty publicznej to 43 złote, co oznacza około 50-procentową "przebitkę".

Chętnych na zakup akcji serwisu było tak dużo, że nie wystarczyło papierów z oferty publicznej. Część z inwestorów zdecydowała się więc na zakup akcji tuż po debiucie, dlatego kurs poszybował w górę. Około południa cena akcji osiągnęła około 67 złotych. W niespełna 3 godziny przez rynek przeszły akcje o wartości ponad 2 miliardów złotych. Jak podkreśla branżowy portal, jest to absolutny sukces, bo takiego wyniku nie osiąga się na polskiej giełdzie w ciągu "normalnego" jednego dnia biorąc pod uwagę ponad 400 spółek.

Przy cenie akcji Allegro.pl na poziomie 65 zł za sztukę, biznes jest obecnie wyceniany na 66 mld złotych, co pokazuje, że powstała w Poznaniu platforma nie ma żadnych konkurentów na GPW w Warszawie. CD Projekt Red, który plasuje się obecnie na drugim miejscu, jest wyceniany na "zaledwie" 36 mld złotych. Wielkopolska sieć sklepów Dino wyceniana jest natomiast na 21 mld złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro