Reklama

Ambasador Niemiec w Forcie VII. Mówił, że przez takie gesty chce podkreślać " wszystkie straszne rzeczy, które zrobili Niemcy w czasie okupacji"

fot. wmn.poznan.pl
fot. wmn.poznan.pl

Dr Arndt Freytag von Loringhoven oddał hołd ofiarom i więźniom obozu koncentracyjnego KL Posen.

Dyplomata pełni swoją misję w Polsce od połowy września tego roku. W piątek po raz pierwszy gościł w poznańskim Urzędzie Miasta. Podczas swojej wizyty w Poznaniu Arndt Freytag von Loringhoven odwiedził także Fort VII, gdzie w latach II wojny światowej funkcjonował obóz koncentracyjny KL Posen. Dyplomata złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci i spotkał się z przedstawicielami środowisk kombatanckich. Wizyta miała miejsce w przeddzień 81. rocznicy założenia obozu, która przypada 10 października.

Jak przekazują przedstawiciele Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości wizyta miała charakter kameralny i odbyła się bez udziału osób towarzyszących.
Arndt Freytag von Loringhoven powiedział , że jako Ambasador Niemiec chce poprzez gesty i wizyty w takich miejscach podkreślać "wszystkie straszne rzeczy, które zrobili Niemcy w czasie okupacji". Postara się propagować wiedzę o tym, spotykać się i rozmawiać z kombatantami i świadkami, którzy przeżyli gehennę wojny. Wcześniej Ambasador Loringhoven, który objął urząd we wrześniu tego roku zwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau, Instytut Pileckiego i Muzeum Polin.

Podczas spotkania w poznańskim Urzędzie Miasta rozmawiano nie tylko o współpracy Poznania z Niemcami, ale też o trwającej pandemii.
Nie można ograniczać kompleksowych, złożonych relacji polsko-niemieckich tylko do wymiaru historycznych krzywd. II wojna światowa oczywiście miała olbrzymi wpływ na nasze kontakty, jednak wspólna, tysiącletnia historia, to także bogate związki gospodarcze, społeczne, kulturalne i naukowe. To również podobne wyzwania, jak np. ochrona środowiska - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.


Podczas swojej wizyty w Poznaniu Arndt Freytag von Loringhoven odwiedził także Fort VII, gdzie w latach II wojny światowej funkcjonował obóz koncentracyjny KL Posen. Dyplomata złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci i spotkał się z przedstawicielami środowisk kombatanckich. Wizyta miała miejsce w przeddzień 81. rocznicy założenia obozu, która przypada 10 października.

Poznań od wielu lat współpracuje z Niemcami. Stolica Wielkopolski jest siedzibą wielu niemieckich firm. Zakłady produkcyjne ma tu Volkswagen, Beiersdorf (Nivea) czy Lisner. W Poznaniu działają także biura: Arvato, Carl Zeiss, GFT Poland, Itelligence, MAN, Miele. Łącznie w naszym mieście zarejestrowanych jest 378 spółek z kapitałem niemieckim - przypominają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro