Reklama
Reklama

Kończy się wprowadzanie zmian na ulicach Poznańskiej i Jeżyckiej. Czego dotyczą?

fot. ZDM

Dzięki wprowadzonym zmianom ma zwiększyć się bezpieczeństwo ruchu drogowego, a przestrzeń ma stać się się bardziej "przyjazna" dla mieszkańców i przechodniów.

Okoliczni mieszkańcy, a szczególnie rodzice dzieci, które przez ulice Poznańską i Jeżycką muszą przechodzić w drodze do pobliskiej szkoły - od dawna postulowali, by zwiększyć w tym miejscu bezpieczeństwo.

Niestety wielu kierowców stwarzało ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia innych. Dlatego dopuszczalna prędkość pojazdów została ograniczona do 30 km/h, na jezdniach pojawiły się progi spowalniające, a kierowcy mają do dyspozycji jeden pas ruchu. Rowerzyści zyskali możliwość jazdy pod prąd kontrapasem lub kontraruchem - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Dla płynności jazdy została wyłączona sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Jeżyckiej, Poznańskiej oraz Mickiewicza. Przesunięte zostało także parkowanie z chodników na jezdnię. Dzięki temu piesi już nie muszą lawirować między samochodami.

Na niektórych odcinkach wygospodarowano część chodników, zajmowanych wcześniej przez auta, pod zieleń. Po południowych stronach obu ulic posadzono ponad 2300 sztuk zieleni (krzewów, bylin i roślin cebulowych) na powierzchni blisko 500 metrów kwadratowych. Będzie ona nie tylko poprawiała estetykę okolicy, ale także retencję wód opadowych i mikroklimat w czasie letnich (coraz częstszych i większych) upałów - dodaje rzeczniczka.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro