Reklama
Reklama

Poznań: pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców i krew!

UM Poznań | fot. Na oddanie krwi zdecydował się zastępca prezydenta, Jędrzej Solarski

Tak fatalnie nie było od dawna.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu brakuje krwi pięciu z ośmiu grup. Poszukiwani są dawcy krwi grup: 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh+, A Rh-, a także B Rh-. Ze względu na pandemię krew mogą obecnie oddawać wyłącznie osoby zdrowe. - Bez jakichkolwiek objawów infekcji m.in.: gorączka, kaszel katar - w tym alergiczny, duszność, biegunka, wymioty. Osoby te w ostatnich 10 dniach nie mogły mieć kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną / nadzorem epidemiologicznym - informuje RCKiK.

Ale brakuje nie tylko krwi. Do RCKiK mogą zgłaszać się osoby, które przeszły Covid-19 i mogą oddać swoje osocze, które zostanie wykorzystane do walki z wirusem u innych chorych. - Zawiera ono przeciwciała, które wspomagają leczenie zakażonych koronawirusem z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami - podkreślają urzędnicy.

Kto może oddać osocze? Osoba w wieku 18 - 60 lat, która przeszła Covid-19 i została uznana za ozdrowieńca, a także nie choruje przewlekle, nigdy nie otrzymała transfuzji krwi, a także nie była w ciąży. Osocze można oddać w RCKIK w Poznaniu oraz w oddziale terenowym w Lesznie.

- Osoba, która jest ozdrowieńcem i chce oddać osocze, przed wizytą w RCKiK musi skontaktować się z jej pracownikami - po to, by ustalić termin wizyty i omówić sytuację. Można dzwonić pod numer tel.: 61 886 33 54 (w godz.7:30-15:00), lub wysłać mail na adres: [email protected] - dodają.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro