Reklama

Od przyszłego roku Poznańska Kolej Metropolitalna będzie jeździć w nowym kierunku

fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

Zakończenie prac na linii kolejowej nr 271 pozwala od 1 stycznia 2021 roku wprowadzić do kolejowego rozkładu jazdy połączeń PKM w relacji Poznań Główny - Kościan.

W czwartek podpisano porozumienia "o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej", która na linii Poznań Główny - Kościan zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2021 roku. W dalszej kolejności zostanie podpisane porozumienie dla ostatniej linii PKM prowadzącej z Poznania Głównego do Wronek. Uruchomienie tej linii będzie możliwe po zakończeniu modernizacji linii kolejowej nr 351.

Bardzo mnie cieszy to nowe połączenie i fakt, że w tych trudnych warunkach kontynuujemy ten ważny dla naszego regionu projekt. Ten kierunek jest bardzo istotny ze względu na dużą liczbę osób mieszkających wzdłuż trasy do Kościana, którzy będą mieli alternatywę dla dojazdu do Poznania samochodem. Jestem przekonany, że gdy poradzimy sobie z pandemią, to bardzo wiele osób będzie korzystało z tej możliwości dotarcia do Poznania, ale także w przeciwnym kierunku, odwiedzając np. Puszczykowo, czy Wielkopolski Park Narodowy
- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz 39 gmin i 10 powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Funkcjonowanie PKM docelowo, po uruchomieniu wszystkich dziewięciu linii, obejmie obszar w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Wronki, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

Poznańska Kolej Metropolitalna jest przykładem klasycznej samorządności. Właśnie gdyby nie samorządy, to rozwiązanie lokalnych problemów komunikacyjnych mieszkańców naszych gmin i miast zapewne nie miałaby miejsca. Chcę podziękować wszystkim, którzy uczestniczą w tym projekcie, a ci którzy jeszcze się wahają dostrzegą, a na pewno ich mieszkańcy, że warto rozwijać to unikatowe rozwiązanie na taką skalę w naszym kraju - komentuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W najbliższych czasie PKM wzbogaci się też o nowy tabor.

Jeszcze w tym roku Koleje Wielkopolskie będą dysponowały czterema nowymi pociągami spalinowymi, większymi niż dotychczas, bo trójczłonowe i mogące pomieści 350 osób. Poprawi to znacznie standard podróżowania - zaznacza Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro