Reklama
Reklama

W Poznaniu powstanie nowy pomnik. Stanie w pobliżu Starego Rynku

fot. WTK / archiwum
fot. WTK / archiwum

Miasto właśnie ogłosiło konkurs na projekt pomnika Przemysła II.

Przemysł II był księciem poznańskim oraz królem Polski w 1295 i 1296 roku. Jego pomnik ma stanąć na Wzgórzu Przemysła. Już kilka lat temu planowano ustawienie tu pomnika króla, ale ostatecznie do inwestycji nie doszło. Wówczas zapowiadano, że pomnik będzie mieć 7 metrów wysokości.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się wkrótce. Ogłoszono konkurs na projekt monumentu, którego fundatorem jest Jacek Wojciechowski. Do 28 października artyści rzeźbiarze mogą zgłaszać swój udział. - Osoby spełniające formalne wymagania zostaną zaproszone do pierwszego etapu i złożenia opracowań studialnych - zamysłu projektowego. Spośród nich sąd konkursowy do drugiego etapu zakwalifikuje 6 najlepszych prac. Laureatów konkursu poznamy w lutym 2021 r. Zwycięzca I nagrody otrzyma 40 tys. zł - informują urzędnicy. Nagrodę, podobnie jak pomnik, funduje Jacek Wojciechowski.

W koncepcji trzeba brać pod uwagę sąsiedztwo Zamku Przemysła, kościoła czy osie widokowe ul. Ludgardy, Franciszkańskiej i Góry Przemysła. - Postać króla ma być przedstawiona realistycznie z atrybutami władzy i rzemiosła rycerskiego przełomu XIII i XIV wieku. Wśród innych form pomnika pod szczególną rozwagę uczestników konkursu poddaje się konną formę monumentu.

Projekty oceniać będą specjaliści - m.in. rzeźbiarze, Miejska Konserwator Zabytków, a także fundator pomnika, który szacuje, że monument i jego postawienie będzie kosztować do 1,5 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
72.24 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro