Reklama

Kolejny wielkopolski szpital będzie leczyć zakażonych koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Parentingupstream / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Parentingupstream / pixabay.com

Od środy pacjenci z Covid-19 mogą trafiać do Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Szpital w Pleszewie jest szóstą lecznicą na terenie naszego województwa, w której wyznaczono tzw. łóżka "covidowe". - Obserwując sytuację w Wielkopolsce i monitorując stan obłożenia łóżek tzw. covidowych zarekomendowaliśmy wojewodzie utworzenie kolejnego szpitala II poziomu zabezpieczenia właśnie w Pleszewie. Pleszewska placówka będzie z pewnością odciążeniem dla Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pleszewski szpital zapewnia, że jest gotowy na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem. Oddział ma osobne wejście i śluzę oddzielającą go od pozostałej części szpitala. Dzięki 20 łóżkom dla chorych na Covid-19 placówka stała się szpitalem II poziomu zabezpieczenia w Wielkopolsce. - Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, które leczą chorych na Covid-19. Dysponują one 455 łóżkami, w tym 50 to łóżka intensywnej terapii - informuje NFZ.

To właśnie do szpitali II poziomu trafiają osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, które wymagają leczenia szpitalnego. Oprócz szpitala w Pleszewie, w Wielkopolsce chorych na Covid-19 leczy się w Szpitalu im. Strusia w Poznaniu, Wojewódzkim Szpitale Zespolonym w Koninie, Wojewódzkim Szpitale Zespolonym w Kaliszu, Szpitalu Klinicznym im. Jonschera w Poznaniu, a także Specjalistycznym Zespole Opieki nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Przypomnijmy, że poznański szpital im. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej jest jednym z 10 szpitali w Polsce zajmujących się wyłącznie osobami z Covid-19. - Trafiają tu pacjenci z różnymi schorzeniami wymagającymi leczenia: kardiologicznego (m.in. z zawałami), neurologicznego (w tym pacjenci z udarami), ortopedycznego, a także pacjenci potrzebujący interwencji chirurgicznej, kardiochirurgicznej, neurochirurgicznej, którzy są zakażeni koronawirusem. Placówkę tę wspomaga na III poziomie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP w Poznaniu, który leczy pacjentki z koronawirusem na oddziałach ginekologicznym i położniczym oraz noworodki na oddziale neonatologii. Pacjenci "dodatni" wymagający opieki psychiatrycznej, znajdą ją w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu - dodaje NFZ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro