W dawnej siedzibie KW PZPR powstaje Centrum Szyfrów Enigma
Latem przyszłego roku otwarte zostanie Centrum Szyfrów Enigma.
Powstaje ono w budynku Collegium Martineum. W czasie II Wojny Światowej tym miejscu znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Budynek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a obecny gmach wzniesiono w latach 1949-1950 jako siedzibę Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po jej upadku budynek trafił w ręce UAM, a po powiększeniu kampusu na Morasku podjęto decyzję o utworzeniu tam Muzeum Enigmy.
- Centrum Szyfrów Enigma będzie czymś więcej niż muzeum. Chcemy w nim pokazać historię kryptologii w przystępny sposób. Opowiedzieć, jak łamanie niemieckiego szyfru zaczęło się w Poznaniu, jakimi narzędziami posługiwali się nasi bohaterowie: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski oraz jak ich osiągnięcia przełożyły się na skrócenie drugiej wojny światowej. Pokażemy również, jakie jest współczesne wykorzystanie osiągnięć kryptologii w cyfryzacji. Zależy nam na tym, by Centrum Szyfrów Enigma było miejscem, które nie tylko pokazuje przeszłość, ale i wskazuje przyszłość - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Autorzy ekspozycji chcą, żeby opowiadała ona przede wszystkim o wydarzeniach mających miejsce na terenie Poznania - przede wszystkim zorganizowanym tutaj kursie łamania szyfrów, będącego wówczas rewolucją w kryptologii.
- My również zaprosimy naszych gości do kursu szyfrów - każdy będzie mógł spróbować swoich sił w łamaniu kodów. Druga część wystawy poświęcona będzie Enigmie. Opowiemy o maszynach służących do walki z jej szyfrem oraz o sztafecie łamania Enigmy, którą rozpoczęli Polacy, a następnie przekazali pałeczkę Brytyjczykom, Francuzom, wreszcie Amerykanom. Ale historia ta nie skończyła się na pokonaniu hitlerowskich Niemiec, jej konsekwencją jest rozwój technologii cyfrowej aż do dzisiejszego dnia - zapowiedział Szymon Dąbrowski, konsultant merytoryczny Centrum Szyfrów Enigma.
Miasto i UAM przeznaczyły na inwestycję prawie 30 mln zl. Ponad 10 mln zł wyniosła dotacja unijna.
Najpopularniejsze komentarze