Reklama

Głogowska zmieni się nie do poznania: po jednym pasie w każdą stronę i trasa dla rowerzystów

fot. ZDM

Zmiany będą wprowadzane już od najbliższego czwartku.

O konieczności wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na Głogowskiej mówi się od lat. Od lat bowiem jest to jedna z najniebezpieczniejszych ulic w mieście. Na trasie w zeszłym roku przeprowadzono analizę ruchu. Wyniki badania wskazują, że po dwa pasy ruchu należy pozostawić pomiędzy mostem Dworcowym i Parkiem Wilsona. Pomiędzy Parkiem Wilsona i Stablewskiego (w dwóch kierunkach) ulica może zostać zwężona do jednego pasa ruchu.

Na czym będą polegać zmiany? - Najważniejszą zmianą będzie wyznaczenie po jednym pasie dla ruchu ogólnego na odcinku od ul. Berwińskiego do ul. Stablewskiego w obu kierunkach. Dotychczasowy prawy pas, odpowiednio zawężony, przeznaczony będzie dla rowerów. Lewy, przy torowisku, będzie służył samochodom do jazdy na wprost - informuje ZDM.

- Dla jadących od centrum miasta zmiany rozpoczną się na wysokości parku Wilsona. Prawy pas jezdni przed ul. Berwińskiego służyć będzie do skrętu wszystkich pojazdów w prawo, a rowerom również do jazdy na wprost. Kierowcy jadący prosto będą, od tego miejsca, mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. Rowerzyści będą się mogli poruszać wydzieloną częścią jezdni aż do skrzyżowania z ul. Stablewskiego. Za tym skrzyżowaniem pojadą już jezdnią na zasadach ogólnych, a kierowcy będą mogli ponownie korzystać z dwóch pasów ruchu.

- Jadący od strony Górczyna zmiany napotkają przed skrzyżowaniem z ul. Stablewskiego. Tam kierowcy będą musieli zjechać na lewy pas, jeśli będą chcieli jechać dalej prosto. Prawy pas, za skrzyżowaniem z ul. Stablewskiego, zmieni się bowiem w pas rowerowy. Rowerzyści będą mogli nim dojechać aż w rejon ul. Kanałowej. Za skrzyżowaniem za tą ulicą dwa pasy ruchu będą do dyspozycji kierowców.

Pojawią się koperty dla dostawców i kurierów, dzięki czemu skończy się blokowanie jezdni przez samochody dowożące towar do sklepów. Poszerzone zostaną azyle dla pieszych, uporządkowane zostanie parkowanie. Dopuszczalna prędkość w tym rejonie wciąż będzie wynosić 40 km/h.

Prace związane z wprowadzaniem zmian ruszą w czwartek, 8 października po porannym szczycie komunikacyjnym. - Zaczną się w rejonie skrzyżowania z ul. Potockiej, na jezdni prowadzącej do centrum miasta i będą polegały na usuwaniu istniejącego oznakowania poziomego. Wykonawca będzie się systematycznie przesuwał w stronę ul. Kanałowej. Po dwóch dniach ekipy przeniosą się w rejon skrzyżowania z ul. Berwińskiego, na jezdnię prowadzącą w stronę Górczyna. Do końca tygodnia oznakowanie poziome powinno być usunięte na obu jezdniach - podaje ZDM.

Na przyszły tydzień zaplanowano montaż znaków drogowych, stojaków rowerowych i fundamentów pod parkomaty. - Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to nowe oznakowanie na jezdniach powinno być wykonane do końca października.

Kierowcy muszą się liczyć z tymczasowymi utrudnieniami na fragmentach jezdni. Czasowo zajmowane mogą też być fragmenty chodników. - Nowa organizacja ruchu na ul. Głogowskiej, przygotowana również pod wprowadzenie strefy płatnego parkowania, powinna być gotowa na początku listopada. W połowie grudnia zostaną natomiast wymienione, na nowe, stojące na ulicy parkomaty.

Strefa Płatnego Parkowania na Łazarzu ma zostać uruchomiona 1 lutego przyszłego roku. Zmiany na Głogowskiej są z nią ściśle powiązane.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro