Wybrano projektanta nowej szkoły z oddziałami przedszkolnymi na Strzeszynie
Obiekt powstanie przy ulicy Fieldorfa.
Miasto od dawna zabiegało o budowę szkoły z przedszkolem w tym rejonie. - Obecnie działa tu tylko szkoła przy ul. Hezjoda oraz dwa przedszkola nr 77 przy ul. Marka Hłaski i nr 121 przy ul. Biskupińskiej. To zbyt mało, by zaspokoić lokalne potrzeby - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Strzeszyn się rozrasta, przybywa tu dzieci, a co za tym idzie konieczne są nowe placówki edukacyjne. Nowa szkoła będzie największą inwestycją oświatową tej kadencji samorządu w Poznaniu. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wybór projektanta obiektu. Wygrało Biuro Projektowe i Nadzór Budowlany Marcin Bartoś z Człuchowa. Za jego pracę trzeba będzie zapłacić prawie 600 tysięcy złotych.
- Zadanie obejmuje wykonanie nie tylko projektów nowej szkoły, dróg dojazdowych oraz niezbędnej sieci wodno-kanalizacyjnej, ale też uzyskanie stosownych decyzji. Kluczowe będzie pozwolenie na budowę, co przewidziane jest po 470 dniach od podpisania umowy, czyli na początku 2022 r. Taki komplet dokumentów umożliwi wszczęcie procedury przetargowej na wykonawcę robót budowlanych - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W obiekcie znajdzie się 40 oddziałów szkolnych oraz 10 przedszkolnych. Nie zabraknie biblioteki, świetlicy i stołówki. Zaplanowano także całe zaplecze sportowe: salę gimnastyczną, dwa boiska, dwa place zabaw. - Standardowo przewidziano miejsce na pokoje dla nauczycieli, opiekunek przedszkolnych i dyrekcji, a także toalety, pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Dodatkowo projekt uwzględni pomieszczenie dla lokalnej społeczności (np. dla rady osiedla) z niezależnym wejściem i zapleczem sanitarnym. Budynek będzie wyposażony w monitoring i niezbędne media, które na niezagospodarowanej dotąd działce należy wybudować od podstaw - wyjaśniają urzędnicy. Zagospodarowany będzie teren w okolicy budynku. Pojawi się tu mała architektura, parkingi, a całość zostanie ogrodzona.
Co istotne, zmieni się tu układ drogowy. - W ramach inwestycji wybudowana zostanie ul. Fieldorfa na odcinku od skrzyżowania z ul. Tadeusza Mikke do ul. Koszalińskiej. Skrzyżowanie ul. Fieldorfa i Koszalińskiej będzie przebudowane, pojawią się przy nim przystanki autobusowe. Z kolei na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa z ul. Rostworowskiego planowane jest rondo. Nowy układ drogowy wyposażony będzie w chodniki, ścieżki rowerowe i zieleń.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja ruszy za dwa lata i potrwa kolejne dwa lata.