Reklama
Reklama

Przewóz pasażerów już tylko z licencją. Nowe prawo ma zlikwidować szarą strefę

Zdjęcie ilustracyjne | fot. m wolfe/freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. m wolfe/freeimages.com

1 października weszło w życie nowe prawo - tzw. "Lex Uber". Ma ono uporządkować rynek usług taksówkowych.

W związku z nowymi przepisami wszyscy kierowcy świadczący usługi przewozu osób za pośrednictwem internetowych platform cyfrowych muszą posiadać licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką na terenie miasta Poznania.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Każdy pojazd mający licencję taxi, musi posiadać: numer boczny, szachownicę z biało-czarnych kwadratów, herb miasta, napis POZNAŃ, identyfikator kierowcy taksówki, cennik usług przewozowych oraz naklejkę z kodem QR.

To właśnie one odróżniają taksówkę od innego pojazdu, a klientowi dają pewność, że korzysta z usług taksówki legalnie działającej na terenie naszego miasta - informują miejscy urzędnicy.

Na terenie Miasta Poznania obowiązują maksymalne stawki, które mogą być stosowane przy naliczaniu opłat za przejazd taksówką i nie można ich przekraczać. Cennik usług za przejazdy powinien być naklejony na szybie prawych tylnych drzwi, wewnątrz i na zewnątrz pojazdu w sposób widoczny dla pasażera - dodają.
Cennik powinien zawierać elementy:
1. wysokość maksymalna stawki początkowej wynosi - 7 zł
2. stawka maksymalna należności za jeden kilometr przejazdu w dwóch taryfach wynosi: taryfa I (obowiązująca od 6 do 22) - 3 zł; taryfa II nocna i świąteczna - 4,50 zł
3. stawka maksymalna należności za jedną godzinę postoju wynosi - 40 zł

Ponadto na szybie tylnych drzwi powinna być umieszczona informacja o cenie umownej obowiązującej poza obszarem administracyjnym Miasta Poznania obejmująca stawkę należności obowiązującej za 1 km w dwóch taryfach (taryfa III obowiązująca od 6 do 22 oraz taryfa IV nocna i świąteczna) - dodają urzędnicy.

W taksówce powinien być też zainstalowany taksometr w miejscu umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań lub aplikacja mobilna. Ta druga zapewnia funkcjonalność udostępniania klientom danych dotyczących realizacji usług przewozu w sposób umożliwiający zapoznanie się z ich treścią przy użyciu nośnika w postaci papierowej lub elektronicznej zgodnie z aktualnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami - tłumaczą urzędnicy.

Ustaloną na podstawie przepisów należność za przejazd taksówką określają - wskazania taksometru lub aplikacja mobilna potwierdzone paragonem fiskalnym w formie wydruku z kasy lub w postaci elektronicznej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro