Reklama
Reklama

Nowi rekruci zasilą WOT. Większość kandydatów nie miała dotąd do czynienia z wojskiem

fot. DWOT
fot. DWOT

W 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się właśnie szkolenie. Zgłosiło się 150 ochotników.

W koszarach pojawili się m.in. nauczyciel muzyki, artysta-plastyk, ilustrator książek dla dzieci, ślusarz instrumentów muzycznych, czy trener hokeja na trawie. Osoby, które wytrwają do końca, uzyskają nowe umiejętności i wkrótce zostaną żołnierzami. Przed nimi 16 dni szkolenia.

Bramę jednostki w Lesznie, gdzie mieści się 125 batalion lekkiej piechoty 12 WBOT, przekroczyły również osoby, które mają za sobą przeszłość wojskową i chcą ponownie wrócić w szeregi armii. Dla nich przeznaczone jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.

Niewątpliwie, największym przeżyciem jest szkolenie podstawowe, czyli "szesnastka". Przez ponad dwa tygodnie przyszli terytorialsi będą uczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej, taktyki. Od teraz będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i
kilkunastogodzinne szkolenie bojowe, z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarno-
epidemicznych
- tłumaczy ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ostatni dzień zmagań, będzie weryfikacją umiejętności, jakie zdobyli ochotnicy. Instruktorzy przeprowadzą na poligonie w Wyciążkowie sprawdzian "pętli
taktycznej", który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Ci, którzy udowodnią, że zasługują, by nosić mundur, złożą uroczystą przysięgę 17.
października na terenie koszar w Lesznie
- dodaje.

Szkolenie podstawowe, to wstęp do dalszego szkolenia. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość bojową.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro