Reklama
Reklama

Od dziś obowiązuje nowa lista powiatów objętych obostrzeniami. W strefie również kilka z Wielkopolski

fot. Ministrstwo Zdrowia / TT

Obostrzenia dotyczą powiatów, w których w ostatnim czasie odnotowano największą liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

Jak już wcześniej informowaliśmy w strefie czerwonej znalazły się trzy wielkopolskie powiaty - gostyński, krotoszyński i międzychodzki, a w strefie żółtej dwa - ostrowski i wolsztyński. Zagrożony wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń, w strefie żółtej jest natomiast powiat pleszewski.

Przypominamy, że w wymienionych przez resort zdrowia powiatach wprowadzane są między innymi obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

Sytuację w Wielkopolsce omówił na wczorajszej wideokonferencji ze starostami powiatów, które od najbliższej soboty znajdą się w strefie czerwonej, żółtej oraz zielonej wojewoda Łukasz Mikołajczyk. Z przedstawionej oceny sytuacji epidemicznej w powiatach wynika, że nadal największe ogniska mają związek z zakażeniami w domach pomocy społecznej.
Jak mówił starosta gostyński Robert Marcinkowski, aktualnie ponad 60 osób z placówek na terenie powiatu przebywa w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Zakażenia koronawirusem dotyczą nie tylko mieszkańców domów pomocy społecznej, ale tez rozproszonych zachorowań. W czwartek potwierdzony został przypadek zachorowania pracownika UM w Gostyniu.

W domu pomocy społecznej w Baszkowie w powiecie krotoszyńskim nadal blisko 90 osób - mieszkańców i personelu - jest zakażonych. W przyszłym tygodniu planowane są badania przesiewowe w placówce. W przyszłym tygodniu wymieniona zostanie także kadra, która od tygodnia opiekuje się starszymi osobami. W powiecie wolsztyńskim, który znalazł się w strefie żółtej odnotowano 40 aktywnych przypadków zakażeń. Chorzy na Covid osoby z DPS w Wielkiej Wodzie przebywają w szpitalu - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Na początku tygodnia szef resortu zdrowia wskazał, że ze względu na sytuację pandemiczną oraz rosnącą liczbę osób zakażonych koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe obostrzenia. Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii będziemy zaostrzali politykę obostrzeń strefowo, w zależności od skali zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni - zapowiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował też, że niebawem zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia, który wprowadzi nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych - w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.
Ponadto zgodnie z projektowanymi zmianami, w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czeka nas kilkudniowy wzrost temperatur
23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro