Reklama

Powstała nietypowa mapa Poznania. Pokazuje gdzie warto zamontować panele fotowoltaiczne

fot. UMP
fot. UMP

Specjalna mapa pokaże gdzie w stolicy Wielkopolski warto zainstalować panele fotowoltaiczne.

Narzędzie powstało we współpracy Miejskiego Energetyka, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ i Politechniki Poznańskiej. Mapa solarna pozwala sprawdzić powierzchnię dane dachu i ilość energii słonecznej, która pada na niego w ciągu roku. Dzięki temu można oszacować opłacalność instalacji paneli fotowoltaicznych.

- Dane wykorzystane do stworzenia mapy uzyskano przy użyciu technologii skaningu laserowego. Na tej podstawie wygenerowano obraz rastrowy, czyli siatkę pikseli, o rozdzielczości 1 metra. W algorytmie uwzględniono zmiany nasłonecznienia na dachach budynków wynikające z naturalnego ukształtowania terenu oraz sąsiadującej roślinności i zabudowań. W przeprowadzonych obliczeniach wzięto pod uwagę również rzeczywiste warunki pogodowe występujące na terenie Poznania i pozorną wędrówkę Słońca po nieboskłonie - informuje urząd miasta.

Przy obliczeniach uwzględniono m.in. fragmenty dachu, na których z powodów technicznych bądź ekonomicznych, montaż paneli fotowoltaicznych jest nieuzasadniony. Każdą połać przypisano do jednej z dziesięciu kategorii.

Udostępniana przez GEOPOZ mapa solarna jest dostępna w wersji 2D oraz 3D (po włączeniu warstwy tematycznej "fotowoltaika"). Można się z nią zapoznać pod adresem: http://sip.poznan.pl/sip/nmap/mapa/1/default (2D) lub http://sip.poznan.pl/model3d/#/legend (3D).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro