Reklama
Reklama

Koronawirus: przy Szwajcarskiej zajętych jest ponad 80 proc. łóżek

fot. Silas Camargo Silao / Pixabay

W czwartek poznaliśmy aktualną sytuację w wielkopolskich szpitalach.

Podczas konferencji prasowej opowiadali o niej wojewoda Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Agnieszką Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Ostatnie wolne miejsca!
REKLAMA

Wielkopolskie szpitale dysponują 631 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia. Zajętych jest 411 łóżek. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu pacjenci zajmują 336 łóżek z 406 obecnie dostępnych.

- Na bieżąco, każdego dnia monitorujemy sytuację w Wielkopolsce i gwarantuję, że nie zostawimy żadnego Wielkopolanina bez łóżka w szpitalu, gdy zajdzie taka konieczność - zapewnił wojewoda.

Zgodnie z obecną strategią istnieją 3 poziomy zabezpieczenia. Pierwszy to 43 szpitale, głównie powiatowe. - Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, do których trafiają pacjenci wymagający leczenia z powodu COVID-19 lub z podejrzeniem tej choroby. Jest ich 5 w całym województwie i dysponują 435 łóżkami. Jako jeden z 10 szpitali w Polsce na najwyższym trzecim poziomie zabezpieczenia w Wielkopolsce został wyznaczony Szpital Miejski J. Strusia w Poznaniu. Placówkę tę wspiera na trzecim poziomie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu oraz Centrum Medyczne HCP w Poznaniu, które przyjmuje pacjentów wymagających opieki psychiatrycznej - wyjaśnił Tomasz Stube z urzędu wojewódzkiego.

Liczba łóżek jest zwiększana w odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie. Od 3 do 28 września w szpitalu WSM w Poznaniu została ona zwiększona o 140 z 225 do 365 (pozostała liczba łóżek to poziom III).

Jak poinformowała dyrektor Agnieszka Pachciarz, w Wielkopolsce działa 37 punktów pobrań materiału do badań w kierunku koronawirusa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
13℃
Poziom opadów:
4.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
24.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro