Reklama
Reklama

Fatalne zatrucie grzybami: w szpitalu im. Raszei zmarły siostry

fot. Sanepid
fot. Sanepid

Kobiety wcześniej jadły grzyby z tego samego źródła.

Jak ustalił portal wtk.pl, zmarłe to siostry w wieku około 60 i 80 lat. Jadły grzyby z tego samego źródła. Niestety wśród zebranych okazów były muchomory sromotnikowe, które bywają mylone z jadalnymi kaniami. Kobiety przetransportowano na Toksykologię szpitala im. Raszei, ale nie udało się ich uratować.

To pierwsze ofiary trujących grzybów w tym sezonie. Od początku września do szpitala im. Raszei trafiło już pięć osób, które zatruły się grzybami. A to dopiero początek grzybobrania, które przy dobrej pogodzie może potrwać nawet do połowy listopada.

Zbieranie grzybów może się wydać banalnie proste, lekarze oraz sanepid ostrzegają jednak, że pomyłka może nas wiele kosztować. Niektóre z "trujaków" wyglądają bowiem bardzo podobnie do grzybów jadalnych. Nieprawdą jest, że wszystkie grzyby trujące posiadają pod kapeluszem blaszki. Blaszki mają również okazy nadające się do spożycia. Dla tych, którzy nie znają się na grzybach, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie swoich zbiorów do najpopularniejszych typów grzybów - borowików czy maślaków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro