Reklama
Reklama

Spółdzielnia likwiduje zsyp w wieżowcu. Część mieszkańców oburzona

Z tego bloku znika zsyp | fot. Google Street View
Z tego bloku znika zsyp | fot. Google Street View

Chodzi o zsyp w budynku na osiedlu Powstań Narodowych na Ratajach.

Według naszego czytelnika kierownictwo osiedla działa wbrew mieszkańcom. - Otrzymaliśmy informację, że Kierownictwo osiedli Jagiellońskiego, Oświecenia i Powstań Narodowych wykorzystując zmianę przepisów o segregacji odpadów chce zlikwidować bez zgody mieszkańców zsypy. Oparte jest to na błędnej interpretacji nowych przepisów o segregacji odpadów i jest działaniem bezpodstawnym i bezprawnym - pisze. - Kierownictwo osiedla już kilkakrotnie próbowało wymusić zlikwidowanie nam zsypu, jednak nie we wszystkich wielopiętrowych budynkach otrzymali na to zgody mieszkańców. Ustawa o segregacji odpadów nie przewiduje i nie nakazuje likwidacji zsypów, nadal mogą być stosowane do usuwania odpadów mieszanych, tak jak działają w wielu innych budynkach wielokondygnacyjnych w różnych rejonach miasta, tak w budynkach ponad 40-letnich jak i nowo wybudowanych. Jednakże Kierownictwo osiedli nadal dąży do likwidacji zsypów i mimo wcześniejszych monitów mieszkańców nie zgodziło się także na ich modernizację, wolą je zlikwidować niż zmodernizować - dodaje.

Julia Tritt ze Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych przyznaje, że zsyp na osiedlu Powstań Narodowych 1/2 zostanie zamknięty ze względu na nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. - Od 1 września ZM GOAP wdrożył kontrole w zakresie prawidłowej segregacji odpadów. W przypadku niedopełnienia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, opłata za gospodarowanie odpadami może zostać podwyższona do 42 zł / osoba (obecnie - 14 zł / osoba) - tłumaczy. - Do zsypów można wyrzucać wyłącznie odpady zmieszane, w praktyce jednak trafiały do nich wszystkie frakcje - papier, plastik i szkło. Taka sytuacja jest obecnie niedopuszczalna - dodaje.

Zdaniem spółdzielni, decyzja o zamknięciu zsypu na os. Powstań Narodowych przyczyni się do prawidłowej segregacji odpadów w miejscu gromadzenia odpadów, czyli altanie śmietnikowej i pozwoli uchronić mieszkańców przed nałożeniem wyższych opłat.

- Na terenie całej spółdzielni, oprócz wspomnianego zsypu na os. Powstań Narodowych, istnieją tylko 4 zsypy - na os. Pomet. Na pozostałych osiedlach zostały już wiele lat temu zamknięte lub nigdy nie doszło do ich uruchomienia - kończy Tritt.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
6.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro