Reklama

Oficjalnie: Kaczyński wicepremierem, Gowin wraca do rządu

fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

W środę poznaliśmy skład nowego rządu.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał jedynie premier Mateusz Morawiecki, a u jego boku pojawili się m.in. Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Obaj wejdą do gabinetu w randze wicepremiera, ten drugi pokieruje dodatkowo resortem rozwoju, pracy i technologii, a prezes PiS stanie na czele komitetu ds. bezpieczeństwa.

Posady wicepremierów zachowają Piotr Gliński (resort kultury, dziedzictwa narodowego i sportu) i Jacek Sasin (resort aktywów państwowych).

Liczba resortów ulegnie zmniejszeniu, więc część zostanie scalona. Efekt tej operacji to m.in. ministerstwo edukacji i nauki, którym pokieruje Przemysław Czarnek. Nowe twarze w rządzie to także Michał Cieślak (kontakty z samorządami) i Grzegorz Puda, nowy szef resortu rolnictwa i leśnictwa.

W rządzie zostają Andrzej Adamczyk (infrastruktura), Mariusz Błaszczak (MON), Mariusz Kamiński (MSWiA), Zbigniew Rau (MSZ), Michał Kurtyka (środowisko i klimat), Tadeusz Kościński (finanse), Marlena Maląg (ministerstwo rodziny), Adam Niedzielski (zdrowie) i Zbigniew Ziobro, który pozostanie szefem resortu sprawiedliwości.

Zmiany oznaczają m.in. odejście z rządu Jadwigi Emilewicz, obecnej minister rozwoju, wybranej do Sejmu z list PiS w Poznaniu.

Formalnie rekonstrukcja dojdzie do skutku w kolejnym tygodniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro