Reklama
Reklama

Jacek Jaśkowiak: "mamy 64 respiratory, z czego 29 jest obecnie w użyciu"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Sytuacja jest coraz bardziej poważna - mówił w trakcie konferencji Jacek Jaśkowiak.

Obecnie w Poznaniu zakażonych jest 325 mieszkańców. 25 z nich znajduje się w szpitalu, a 3 w izolatorium. Pozostali przebywają w izolacji domowej. - Od początku pandemii zmarło 18 mieszkańców Poznania zakażonych Covid-19 - mówił Jacek Jaśkowiak.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Na kwarantannie jest obecnie 273 mieszkańców Poznania. Coraz trudniej wygląda sytuacja w szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej. - Obecnie w szpitalu przebywa 335 zakażonych pacjentów (344 w ogóle). To jest rekord, jeszcze tylu nie było - poinformował prezydent Poznania. - Zmniejsza się średnia wieku pacjentów, mamy coraz więcej chorych z ciężkim uszkodzeniem płuc - dodał.

40 pacjentów leży na intensywnej terapii. - Dysponujemy 64 atestowanymi respiratorami, obecnie w użyciu jest 29. W szpitalu mamy 406 łóżek, a więc ta rezerwa jest bardzo mała. Proszę o przestrzeganie zaleceń, używanie masek w sklepach i pojazdach komunikacji miejskiej. Podkreślam, że tramwaje i autobusy są codziennie dezynfekowane, więc korzystanie z nich jest bezpieczne - kontynuował prezydent.

- Średnia wieku osób zakażonych się obniża. Nie ma już sytuacji, że osoby młodsze mogą powiedzieć, że przejdą zakażenie łagodnie. Najdłużej pod respiratorem przebywał pacjent 7 tygodni. Wcześniej był w dobrym stanie fizycznym. Pamiętajmy, że w wyniku zakażenia następują trwałe uszkodzenia płuc i organizmu - podkreślał Jaśkowiak. Prezydent zapowiedział też powrót do cotygodniowych raportów dotyczących sytuacji w mieście. - Chyba że sytuacja jeszcze się pogorszy, to raporty będą częściej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro