Reklama

Stara Rzeźnia: przed wielką inwestycją obiekty badają architekci i konserwatorzy

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Teren Starej Rzeźni został sprzedany w 2018 roku spółce Vastint Poland.

Już dwa lata temu deweloper zapowiadał rewitalizację całego terenu rzeźni i przekształcenie go w miejsce dla ludzi. Teraz ogłoszono, że wielka inwestycja polegająca na adaptacji dawnych zakładów mięsnych na funkcje usługowe i gastronomiczne (m.in. teatr, restauracje i halę targową), a także budowę nowych obiektów o funkcji mieszkalnej, biurowej oraz usługowej, zostanie poprzedzona programem badań architektonicznych i konserwatorskich.

- Celem programu jest jest zbadanie pod względem konstrukcyjnym i konserwatorskim historycznych zabudowań wzniesionych w latach 1897 - 1900 według projektu Felixa Moritza, ówczesnego miejskiego inspektora budowlanego, na zlecenie Rady Miejskiej Poznania. Wnioski z badań zadecydują o przebiegu prac renowacyjnych budynków o walorach historycznych na terenie Starej Rzeźni. Zamierzeniem dewelopera jest możliwie jak najwierniejsze odtworzenie ich pierwotnego wyglądu, z okresu, kiedy Miejska Rzeźnia rozpoczęła swoją działalność - wyjaśnia inwestor.

Program przygotował poznański konserwator zabytków, Jerzy Borwiński. Prace rozpoczęły się pod koniec września i potrwają do końca października. - W tym czasie na placu budowy pojawią się rusztowania, z których ekipa konserwatorska będzie prowadziła prace badawcze. Chcemy dobrze zrozumieć wyzwania z jakimi możemy się spotkać przy renowacji starej zabudowy, aby na kolejnych etapach inwestycji przywrócić tym stylowym budynkom ich dawny wygląd - mówi Rafał Przybył z Vastint.

Stara Rzeźnia docelowo ma się stać miejscem spotkań, ale też do mieszkania i pracy. Koncepcję urbanistyczną projektu przygotował Przemysław Borkowicz we współpracy z młodymi poznańskimi pracowniami JEJU i UGO, natomiast wykonanie projektu architektonicznego powierzono architektom z JSK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro