Reklama
Reklama

Akcja CBŚP: zlikwidowano fabrykę i zabezpieczono blisko 2 mln papierosów. Zatrzymano 21 osób

fot. CBŚP

Nielegalna fabryka mogła produkować 2 tysiące papierosów na minutę.

Akcję na terenie województw wielkopolskiego i śląskiego przeprowadzili funkcjonariusze CBŚP oraz policji z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Rzeszowa. - Zatrzymano 21 osób narodowości polskiej, wietnamskiej oraz chińskiej, które są podejrzane o udział międzynarodowej grupie przestępczej. Zarzuca się im, że na olbrzymią skalę zajmowali się nielegalną produkcją papierosów z podrobionymi znakami towarowymi wiodących marek tytoniowych. Według śledczych dwie z tych osób mogą być odpowiedzialne za zorganizowanie całego procederu - informuje CBŚP.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Szacuje się, że na nielegalnym procederze Skarb Państwa stracił 6 mln złotych. - W wyniku podjętych czynności na terenie woj. śląskiego funkcjonariusze ujawnili i zlikwidowali w pełni profesjonalną fabrykę papierosów. W ogromnej hali znajdowały się maszyny produkujące papierosy oraz automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów. Według danych producenta wydajność tego urządzenia sięga około 2 tysięcy papierosów na minutę. Na miejscu policjanci zabezpieczyli ok. 750 tys. sztuk papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej, a także mnóstwo komponentów służących do produkcji papierosów, tj. filtrów, bibuł, owijek, z których można było wyprodukować ponad 30 milionów papierosów - dodaje.

Na terenie Wielkopolski odkryto magazyn, w którym znaleziono ponad 4 tony tytoniu, maszyny do pakowania oraz blisko milion sztuk papierosów. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwie osoby są podejrzane o kierowanie tą grupą. - Dodatkowo są także podejrzani o produkcję, dystrybucję i posiadanie znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Decyzją sądu 18 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Zabezpieczono mienie podejrzanych przez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości o wartości 600 tysięcy złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
28.72 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro