Reklama
Reklama

Terytorialsi ćwiczyli z z ratownikami WOPR, strażakami i policjantami. "Chcemy się od nich uczyć"

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

W weekend żołnierze ze 124 batalionu WOT ze Śremu pojawili się na szkoleniu nad jeziorem Lednica koło Gniezna.

WOT nie ma zastępować innych służb a jednie wspierać je w sytuacji zagrożenia. Misją tertorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności a żeby tą misję realizować konieczna jest współpraca ze WOPR, Strażą Pożarną czy Policją.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Duży nacisk w szkoleniu terytorialsa od samego początku istnienia formacji kładziony jest na zdolności pozwalające efektywnie reagować na zagrożenia kryzysowe. Współpraca i wspólne szkolenia z Policją, Strażą Pożarną, WOPR czy Strażą Graniczną pozwala na zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności. Ostatnie kilka miesięcy dobitnie pokazało, jak ważne jest odpowiednie przeszkolenie żołnierzy z reagowania na sytuacje zagrożenia niemilitarnego - tłumaczy kpt. Marcin Misiak, rzecznik 12 . Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Chcemy się od nich uczyć i wyrabiać wspólne procedury, które na pewno przełożą się na lepsze funkcjonowanie w przypadku sytuacji kryzysowej
- podkreśla por. Tomasz Waściński dowódca ćwiczącej kompanii.

Zachowania się w wodzie umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest ważna dla każdego żołnierza i dlatego tych umiejętności żołnierzy z wielkopolskiej brygady WOT uczyli ratownicy z WOPR. Umiejętności ratowników wodnych w połączeniu z Wojskami Obrony Terytorialnej na pewno mogłyby współgrać na terenach objętych powodzią i tutaj widzę przestrzeń do dalszej współpracy - podsumował wspólne szkolenie prezes WOPR w Wielkopolsce Marek Frąckowiak.

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej od samego początku walki z COVID-19 wspierają służby medyczne. Pobierają między innymi wymazy w mobilnych punktach drive thru i dlatego niezmierne ważne było należyte zabezpieczanie osobiste żołnierzy WOT. Umiejętności zakładania kombinezonów ochronnych oraz odkażania osobistego oraz sprzętu to umiejętności, które terytorialsi doskonali pod czujnym okiem instruktorów z 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu. Natomiast strażacy uczyli żołnierzy miedzy innymi taktyki gaszenia pożarów traw - dodaje kpt. Misiak.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
21.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro