Reklama

Kolejne zmiany w organizacji ruchu w centrum: strefy zamieszkania, inne parkowanie, nowe progi

fot. ZDM
fot. ZDM

W najbliższym czasie trzeba się liczyć z kolejnymi nowościami na poznańskich ulicach.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, zostaną one wprowadzone w ramach "Pakietu dla mobilności". Co się zmieni? Sporo. W rejonie Starego Rynku (obszar ograniczony Garbarami, Zieloną, Lewandowskiej, Podgórną, Marcinkowskiego i Solną) zostanie wprowadzona strefa zamieszkania. Oznacza to możliwość parkowania wyłącznie na wyznaczonych miejscach, konieczność zwolnienia do 20 km/h oraz pierwszeństwo dla pieszych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Nowość na placu Cyryla Ratajskiego - przestanie być rondem. - Pierwszeństwo będą mieli wjeżdżający na plac z bocznych ulic. Kierowcy będą musieli jednak pamiętać, że nadjeżdżający tramwaj będzie tam miał zawsze pierwszeństwo nad innymi pojazdami - zaznacza ZDM. Parkowanie zostanie uporządkowane na ulicach Młyńskiej (od Nowowiejskiego do Solnej), Libelta i Mielżyńskiego. Auta odblokują chodniki i będą mogły parkować równolegle na jezdni.

Nowe progi zwalniające pojawią się na ulicy Krakowskiej. - Na ulicy Łąkowej zmieni się kierunek ruchu pojazdów i sposób parkowania samochodów. Zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Krakowskiej w stronę ul. Strzeleckiej. Możliwy będzie wjazd z ul. Łąkowej w ul. Kwiatową. Miejsca parkingowe na ul. Łąkowej zostaną w większości wyznaczone na jezdni. Dzięki temu piesi odzyskają chodniki. Ulica Kwiatowa, na odcinku od ul. Łąkowej do Rybaki, pozostanie jednokierunkowa, ale ruch odbywać się będzie w przeciwnym kierunki niż obecnie, czyli w stronę ul. Rybaki - wymienia ZDM.

Zmiany także na Śródce, gdzie obowiązywać będzie Strefa Tempo 30. - Ulica Bydgoska będzie dwukierunkowa tylko na odcinku od ul. Podwale do Gdańskiej, a jednokierunkowa od ul. Wyszyńskiego do ul. Gdańskiej. Skrzyżowania na ul. Śródka, Ostrówek czy rynku Śródeckim będą równorzędne, a parkowanie zostanie uporządkowane. Rowerzyści będą mogli jeździć kontraruchem po ul. Bydgoskiej.

Miasto zachęca do wybierania roweru. Na ulicy Kościuszki (od Ratajczaka do ul. Św. Marcin) oraz na ulicy Taylora wprowadzone zostaną kontrapasy. - Dodatkowo piesi zyskają dwa nowe przejścia przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Taylora. Ponadto w rejonie tego skrzyżowania uporządkowane zostanie parkowanie, a na samej ul. Taylora miejsca postojowe po północnej stronie zostaną zamienione z równoległych na ukośne.

Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie zmiany mają zostać wprowadzone do końca października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
11.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro