Reklama

W Poznaniu powstaną tężnie solankowe?

Tężnia w ostrowskim parku | fot. Beata Klimek / FB
Tężnia w ostrowskim parku | fot. Beata Klimek / FB

Taką inwestycję zaproponował miejski radny.

Radny Paweł Matuszak zwrócił się z interpelacją do prezydenta Poznania w sprawie zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie miliona złotych na budowę tężni solankowych w mieście. Jego zdaniem najlepiej byłoby wybudować leczniczą konstrukcję w rejonie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. Chodzi o zarośnięte obecnie działki, których właścicielem jest miasto. - Wdychanie w ciągu 1 godziny aerozolu solankowego odpowiada trzem dniom plażowania. Taki mikroklimat jest potrzebny naszym seniorom, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą wyjechać lub koszt wyjazdu jest dla nich bardzo duży - tłumaczy Matuszak.

Na interpelację odpowiedział zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. Okazuje się, że POSUM przeanalizował możliwość wybudowania tężni solankowych. Odbyła się już nawet wizja lokalna z udziałem architekta, którego pracownia specjalizuje się w projektowaniu takich inwestycji. Pod uwagę wzięto m.in. budowę 10-metrowej wieży o średnicy 3 metrów na patio POSUM. Sam koszt wykonania konstrukcji solankowej w tym przypadku to 150 tysięcy złotych netto, a nie ma tu kosztów wykonania czy projektu.

Inwestycja na wewnętrznym patio obiektu oznaczałaby, że z tężni można byłoby korzystać tylko w godzinach funkcjonowania POSUM. Rozważono też opcję budowy tężni na działkach przy POSUM. - W porównaniu z tężnią zlokalizowaną wewnątrz Ośrodka w sposób znaczący zwiększyłaby się dostępność zarówno pacjentów, jak i mieszkańców miasta. Pracownia zaproponowała stworzenie na działkach obszaru o charakterze parkowym z instalacją tężni o wysokości 6 metrów i długości 20 metrów (powierzchnia 120 m2 tarniny) wraz z infrastrukturą gastronomiczną, węzłami sanitarnymi i elementami małej architektury. Wskazana lokalizacja umożliwia dostosowanie infrastruktury do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Szacunkowy koszt realizacji tej koncepcji możliwy będzie po uzyskaniu m.in. decyzji o warunkach zabudowy, informacji od gestorów mediów i ustalenia zakresu prac związanych z ich przyłączeniem - tłumaczy Solarski.

Pracownia szacuje, że koszt utworzenia przestrzeni parkowej z tężnią, gastronomią, sanitariatami to od 900 tysięcy do miliona złotych. Sama tężnia kosztowałaby około 350 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
58.20 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro