Reklama
Reklama

W niewielkim gronie uczczono 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

fot. UMWW Poznań

Z powodu pandemii nie wszyscy mogli uczestniczyć w uroczystościach.

27 września 1939 roku założono Służbę Zwycięstwu Polski, uważaną za początek działalności konspiracyjnej. Podziemie podlegało rządowi RP na uchodźstwie.
Święto obchodzone jest od 1998 roku. W Poznaniu uroczystości rocznicowe odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, na rogu ulic Aleja Niepodległości, Libelta i Wieniawskiego, odprawiono również mszę świętą pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

W tym roku obchody uczczono w niewielkim gronie. Niestety, z powodu epidemii nie możemy wspólnie uczestniczyć w organizowanych co roku uroczystościach przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Pozwólcie Państwo, że w Waszym i swoim imieniu 27 września złożę tam kwiaty i zapalę znicz. W ciszy pochylę głowę, wiedząc, że wszyscy będziemy tego dnia myślami z twórcami i działaczami Polskiego Państwa Podziemnego - zapowiadał marszałek Marek Woźniak.

Oprócz marszałka w uroczystościach udział wzięli jedynie przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym kpt. Maria Krzyżańska oraz Henryk Józefowski, Wiceprezesi Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska, współorganizatorzy obchodów oraz Zenon Wechmann, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, Prezes Oddziału Wielkopolska Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. A także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych - Maciej Bieniek, wicewojewoda wielkopolski, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
5℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro