Reklama
Reklama

Pogromcy cyfrowych robali

Testowanie oprogramowania to coraz powszechniej używany termin. Czym tak naprawdę ono jest? Czy to zawód przyszłości, czy chwilowy trend, a może tylko pasja?

W Next IT testerzy odgrywają bardzo istotną rolę - są strażnikami jakości wytwarzanego przez nas oprogramowania i dbają o komfort pracy użytkowników końcowych. Ale zacznijmy od początku. Aplikacje, systemy, programy otaczają nas wszędzie, bo przecież są na prawie każdym komputerze, telefonie, telewizorze, czy w samochodzie... i można tak wymieniać bez końca.. Informatyzacja i automatyzacja jest wszechobecna i rozwija się w błyskawicznym tempie, obejmując niemal wszystkie sfery życia. Branża IT rozrasta się bardzo dynamicznie, co sprawia, że jest coraz większe zapotrzebowanie na rynku na specjalistyczne umiejętności, w tym również testowanie oprogramowania. W całym procesie wytwarzania oprogramowania udział bierze wiele osób, które mają różne role. Każda z nich dokłada swoją cegiełkę, aby finalnie stworzyć konkretny produkt np. sklep internetowy lub aplikację bankową na telefon. Tester tworzy aplikację ramię w ramię z programistą. Programista pracuje nad koncepcją kodu, którą następnie wdraża. Natomiast tester odpowiada za testowanie, ma za zadanie myśleć jak potencjalny użytkownik aplikacji, czyli zweryfikować czy działa ona w przewidziany sposób. Przy tym tester musi być kreatywny i myśleć nieszablonowo. Praca testera nie ogranicza się tylko do testowania gotowych aplikacji lub jej elementów, ale zaczyna się na poszukiwaniu potencjalnych luk w działaniu systemu już w momencie jego projektowania na kartce. Coraz częściej testerzy towarzyszą projektowi od pojawienia się pomysłu, aż do przekazania aplikacji użytkownikom końcowym. Testowanie może być przygodą. Od testera zależy, jaką obierze drogę, sposób, czy narzędzia pomocnicze, aby osiągnąć zamierzony cel. Zdecydowanie jest to praca, w której nieustannie trzeba się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności i poszerzać swoją wiedzę, dzięki temu rzadko bywa nudna.

Brzmi interesująco? Chcesz się dowiedzieć więcej o tym zawodzie? Może już wiesz, że to jest to, tylko zastanawiasz się, jak zacząć? Czy może myślisz o przebranżowieniu? Jeśli tak, to pytanie, gdzie szukać odpowiednich informacji, tudzież inspiracji. Oczywiście Internet jest wspaniałym źródłem, ale przy natłoku wszystkich wiadomości, można się pogubić. Grupy facebookowe również mają nieskończone pokłady informacji. Czasem zdarzają się darmowe programy mentorskie, gdzie pod okiem doświadczonych testerów, zdobywasz niezbędne umiejętności. Równie dobrym rozwiązaniem są kursy oferowane przez szkoły IT, gdzie czasem nawet kilku trenerów prowadzi różne zajęcia, które mają na celu przedstawienie pracy testera jak również wskazania kierunków rozwoju. Możesz też sięgnąć do literatury. Ostatnio, właśnie w Poznaniu, narodziła się najnowsza książka w tematyce testowania oprogramowania. Autorki Karolina Pawłowska i Natalia Pawlak podeszły do tematu nieszablonowo. Praktyczne przykłady przedstawiły w zabawnej, przystępnej formie, ze sporą dozą humoru. Dzięki temu książka jest lekka i przyjemna. Podczas czytania możesz od razu wcielać w życie świeżo zdobytą wiedzę. Zupełnie, jak podczas kursu.

Karolina Pawłowska od prawie dekady pracuje w branży IT, głównie jako tester i QA. Zajmuję się także doradzaniem firmom w zakresie jakości. Ponadto prowadzi autorskie warsztaty z testowania oprogramowania, podczas których przekazuje cenną wiedzę z użyciem wielu zadań praktycznych. Pomaga również kursantom zdobyć pierwszą pracę w IT. Po godzinach wolontariacko testuje gry wspierając głównie niezależnych twórców.

Natalia Pawlak posiada wieloletnie doświadczenie w testowaniu oprogramowania oraz naturalne umiejętności interpersonalne, które wykorzystuje, aby wspierać i szkolić młodszych stażem kolegów i koleżanki. Od ponad roku związana zawodowo z Next IT, gdzie dba o wymianę wiedzy w obszarze testowania oraz zapewnienie jakości wytwarzanych rozwiązań programistycznych. Od kilku miesięcy sprawdza się w roli Scrum Mastera. Po godzinach gra w piłkę nożną w amatorskiej kobiecej drużynie, oraz eksploruje zakamarki Netflixa.

Więcej informacji o książce i autorkach znajdziecie na stronie: www.funwithbugs.com

NEXT IT managed and powered by FlexDev

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
5℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro