Reklama

Zmiany w budżecie miasta przez pandemię: część inwestycji trzeba odłożyć w czasie

fot. Aerofoto Kaczmarczyk

Radni z Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej dyskutowali podczas posiedzenia o skutkach pandemii dla budżetu Poznania.

Planowane zmiany w budżecie w obszarze ochrony środowiska i gospodarki komunalnej przedstawiła na posiedzeniu komisji Barbara Sajnaj, Skarbnik Miasta. Jak podaje Biuletyn Miejski, obniżono dochody miasta o 165 mln zł, a wydatki bieżące o 43 mln złotych.

W samym ZOO skutki pandemii widać gołym okiem. Do kasy ogrodu zoologicznego trafiło o 2,3 mln złotych mniej niż zakładano. - Ogród zoologiczny musiał w tym roku zrezygnować z modernizacji, nowego ogrodzenia na wybiegu dla słoni, wymiany małej architektury i naprawy mostu przy Forcie III - czytamy w Biuletynie Miejskim. Na przyszły rok trzeba było odłożyć budowę pawilonu dla żyraf i nosorożców.

Cięcia są planowane w Palmiarni Poznańskiej. 80 tysięcy złotych mniej niż planowano trafi na utrzymanie zieleni, a 100 tysięcy złotych mniej na modernizacje. Dopiero w przyszłym roku ruszy kompleksowa modernizacja palmiarni. Procedury przetargowe opóźniły się przez pandemię.

Usługi Komunalne będą musiały przeznaczyć o 80 tysięcy złotych mniej niż pierwotnie planowano na utrzymanie miejskich szaletów. Zakład Lasów Poznańskich nie wyda kilkuset tysięcy złotych na zaplanowane wcześniej inwestycje. ZLP otrzyma natomiast dodatkowe środki finansowe na pokrycie kosztów sprzątania (i odkażania niektórych miejsc) lasów, które znacznie wzrosły w trakcie pandemii. Mowa o ponad 300 tysiącach złotych.

Odłożona na przyszły rok ma też być realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego - Tajemnice Cytadeli. Zarząd Zieleni Miejskiej wyda o 0,5 mln złotych mniej na budowę i modernizację parków oraz zieleńców. Dodatkowo radni z komisji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Poznania, co może otworzyć miastu Poznań i gminie Czerwonak drogę do ubiegania się o dofinansowanie dla budowy kładki nad Wartą łączącej Poznań i Owińska.

Komisja zgodziła się na zmiany zaproponowane przez miasto, ale to radni w trakcie sesji Rady Miasta będą podejmować ostateczną decyzję. Niestety to tylko część cięć jakie czekają nas w związku pandemią koronawirusa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
16.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro