Reklama
Reklama

1,5 km nowej drogi rowerowej w Poznaniu. Rowerzyści mogą już dojechać z okolic stadionu miejskiego do centrum

fot. UMP

Trwają odbiory techniczne nowej drogi rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Jest ona przedłużeniem 2-kilometrowej trasy oddanej do użytku jesienią ubiegłego roku, łączącej tereny przy Międzynarodowych Targach Poznańskich ze skrzyżowaniem z ul. Słoneczną i Rycerską.

Ulica Grunwaldzka jest jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych tras rowerowych w mieście. To kręgosłup ruchu rowerowego w południowo-zachodnim Poznaniu, umożliwiający ruch między osiedlami i centrum, dużymi zakładami pracy, miejscami rozrywki, szkołami, a także ułatwiający dojazd do terenów zielonych - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Licząc razem z zakończonym w zeszłym roku odcinkiem, to około 3,5 kilometra nowej trasy dla rowerów, dzięki której w niecałe 15 minut można dojechać od skrzyżowania z Bułgarską/Jugosłowiańską na Kaponierę. Już widać, że cieszy się dużym powodzeniem i codziennie przejeżdża nią coraz więcej osób - dodał.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Od jesieni zeszłego roku rowerzyści mogli wygodnie przejechać ul. Grunwaldzką między ul. Roosevelta a Słoneczną. Od kilku tygodni przejezdny jest również odcinek aż do skrzyżowania z ulicami Jugosłowiańską i Bułgarską.

Roboty drogowe na nowym odcinku ul. Grunwaldzkiej zakończyły się, zgodnie z umową i przyjętym harmonogramem w połowie sierpnia. W połowie września wprowadzono stałą organizację ruchu. Obecnie trwają odbiory wykonanych prac. Na przełom października i listopada, w warunkach bardziej sprzyjających przyjmowaniu się roślin, zaplanowane są nowe nasadzenia - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Nowa inwestycja to nie tylko nowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Słoneczną i Rycerską do ul. Jugosłowiańskiej, lecz również stworzone zostało połączenie ciągu pieszo-rowerowego z parku Manitiusa z ruchem rowerowym wzdłuż ul. Wyspiańskiego. Inwestycja ma poprawić też bezpieczeństwo pieszych. Na wysokości ul. Marszałkowskiej, przy niebezpiecznym dotąd przejściu, uruchomiono nową sygnalizację świetlną. Zbudowano brakujące przejście dla pieszych na wysokości ul. Grochowskiej. Przebudowano też istniejące sygnalizacje na skrzyżowaniach ul. Grunwaldzkiej z ul. Palacza oraz Grochowskiej, a także na skrzyżowaniu ul. Wyspiańskiego i Reymonta. Kierowcy jadący ul. Grunwaldzką od centrum uzyskali możliwość lewoskrętu w ul. Grochowską.

Szczególnie ważne, że dzięki tej inwestycji poprawiło się bezpieczeństwo przy przejściu w okolicy skrzyżowania z ul. Marszałkowską. W miejscu tym dochodziło bowiem do niebezpiecznych wypadków, w tym niestety również śmiertelnych - dodaje Wojciech Kręglewski, przewodniczący Komisji Transportu.

W niedzielę, 4 października, Stowarzyszenie Rowerowy Poznań organizuje "Powitanie Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej". Wspólny przejazd w stronę centrum ma rozpocząć się o godz. 12:00 spod lokomotyw przy Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro