Reklama
Reklama

Rząd PiS bije rekordy: nikt nie zadłużał Polski tak mocno i szybko

fot. By Kancelaria Premiera / Adam Guz - Konferencja #EmeryturaPlus, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77737982
fot. By Kancelaria Premiera / Adam Guz - Konferencja #EmeryturaPlus, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77737982

Rząd Prawa i Sprawiedliwości bjie niechlubny rekord.

Czwartkowa "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że żadna władza po transformacji 1989 roku nie zadłużała państwa tak mocno i tak szybko - tylko w ciągu najbliższych dwóch lat mamy pożyczyć 480 miliardów złotych, a na koniec 2021 roku dług wyniesie ponad 1,52 biliona zł.

W przyszłym roku dług w relacji do PKB ma wynieść 64,7 proc. To nie oznacza jednak przekroczenia limitu konstytucyjnego (60 proc. PKB), ponieważ jest on liczony w inny sposób.

Eksperci podkreślają, że zadłużenie rośnie ze względu na konieczność walki ze skutkami pandemii, więc dziś jest dla niego zielone światło, ale w 2020 roku zmieni się na żółte, a następnie na czerwone.

W końcu trzeba będzie zacząć wychodzić z zadłużenia. - By zadłużenie nie narastało, trzeba ograniczyć potrzeby pożyczkowe, np. przejrzeć wydatki publiczne pod kątem tego, z czego można zrezygnować - powiedział "Rzeczpospolitej" Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

W praktyce oznacza to np. konieczność cięcia programów społecznych czy wydatków na inwestycje. Ponadto rząd, choć gospodarka wciąż nie wróciła do optymalnej formy, szykuje już kolejne podatki, takie jak opłata cukrowa czy podatek handlowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro