Reklama

Samolot-radar krąży nad Poznaniem

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

To samolot AWACS, który służy do monitorowania przestrzeni powietrznej.

O wizycie nietypowego samolotu w naszym mieście poinformowali nas czytelnicy. - Coś wiadomo? Samoloty typu AWACS w Poznaniu. Foto z dzisiaj około 11.30 ze startu - napisał jeden z czytelników. - Od około pół godziny nad Poznaniem lata samolot AVAX. Nie ma go na flightradar24. Czy wiadomo Państwu czym te loty są podyktowane? Jakieś ćwiczenia - dopytuje kolejny.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Błażej Patryn z poznańskiego lotniska potwierdza, że maszyna wystartowała z Ławicy. - To wojsko - mówi i tradycyjnie przyznaje, że nic więcej powiedzieć nie może. Nie jest to pierwsza wizyta samolotu typu AWACS w naszym mieście. Samolot-radar pojawiał się w Poznaniu już w 2015 czy 2018 roku. Przypomnijmy: samoloty AWACS służą do monitorowania przestrzeni powietrznej, wczesnego ostrzegania i kierowania własnymi siłami powietrznymi. Są latającymi stanowiskami dowodzenia. Zasięg radaru umieszczonego na samolocie ma około 400 kilometrów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro