Reklama
Reklama

Pierwszy antysmogowy chodnik powstanie w Poznaniu

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Wybuduje go inwestor w ramach Nowego Rynku.

Inwestorem kompleksu budynków, które powstają w miejscu dawnego dworca autobusowego przy ulicy Matyi jest firma Skanska. Antysmogowy chodnik powstanie w ramach realizowanego obecnie budynku D. Będzie mieć 4000 metrów kwadratowych powierzchni i zostanie wykonany z tak zwanego zielonego betonu.

Jak działa zielony beton? - Dzięki promieniom słonecznym, na jego powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla człowieka cząstek NOx. Są one rozkładane na neutralne związki azotu i wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania się - wyjaśnia Skanska.

Antysmogowe chodniki stosowano już w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Poznań jest kolejnym miastem, w którym pojawi się takie rozwiązanie. - Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 roku, a oddanie do użytku zaplanowano na drugi kwartał, wraz z budynkiem D kompleksu Nowy Rynek. Chodnik w ciągu roku zneutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód z silnikiem diesla, który przejechał ponad 70 tys. kilometrów - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro